eklem.org https://www.eklem.org Eklem, Eklem Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, eklem.org Fri, 19 Feb 2016 00:00:00 +0000 Sat, 25 May 2019 00:00:00 +0000 60 Eklem Ağrısı Halsizlik https://www.eklem.org/eklem-agrisi-halsizlik.html Sat, 17 Nov 2018 04:55:51 +0000 Eklem ağrısı halsizlik, eklem ağrısının halsizlik gibi etkiler yapması oldukça normaldir. Çünkü eklemler vücudun ağırlığını taşıyan, hareketlerini yapmasını sağlayan bölümlerdir. Diz eklemi, el bileği eklemi, çene e Eklem ağrısı halsizlik, eklem ağrısının halsizlik gibi etkiler yapması oldukça normaldir. Çünkü eklemler vücudun ağırlığını taşıyan, hareketlerini yapmasını sağlayan bölümlerdir. Diz eklemi, el bileği eklemi, çene eklemi, kalça eklemi gibi eklemlerin birinde sorun yaşanırsa, kişinin halsizlik çekmesi normal bir sonuçtur. Genellikle ileri yaşlarda etkili olan eklem ağrıları bazen genç yaştaki kişilerinde etkilendiği bir sorun olabilir. Aşırı kilolu olma, sporla uğraşma, travmalara neden olan kazalar, sistemik hastalıklar gibi etkenlerle herkeste görülebilen eklem ağrısı halsizlik ile beraber etkili olabilir.

Eklemler vücudun hareketli olmasında kas ve kemikler kadar önemlidir. Bunlar vücuttaki destek yapılardır. Eklem ağrısı halsizlik gibi etkiler hem vücut hareketlerini kısıtlar, hem de kişinin yapması gereken aktiviteleri engeller. Bu etkilerin tedavisi için, öncelikle eklem ağrısı halsizlik sebebinin tespit edilmesi gerekir. Eklemler kemiklerin dışında bunları saran kapsüllerden, kas ve bağ dokusundan, kese, yumuşak doku yapılarından meydana gelir. Eklem ağrıları da bu yapıların anatomisinden, yapıların işlevselliğinden ve diğer etkenlerden ortaya çıkar. Kızarıklık, ağrı, sertlik, şişkinlik gibi etkilere neden olan eklem ağrılarına halsizlik te eşlik edebilir. Bunlar ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceğinden, en kısa sürede tanı kriterleri değerlendirilerek tedaviye başlanmalıdır.

Eklem ağrısı halsizlik belirtileri

Vücuttaki eklemlerde herhangi bir sorun olduğunda, ilk olarak farklı şiddette ağrılar ortaya çıkar. Bunlar nöbetler şeklinde ortaya çıkarak, öncelikle hareket bozukluğu, halsizlik, hareket etmede güçlük çekme, eklemlerde şişme, sertlik gibi etkilere yol açar. Bunların her biri kişiyi çok rahatsız edecek derecededir. Bu nedenle hastaların doktora giderek muayene olması ihmal edilmemelidir. Herkesi etkileyebilecek olan eklem ağrıları, ailede görülen bir rahatsızlık olursa genetik olarak daha etkili olabilir. Ayrıca kırmızı et tüketimi fazla olanlarda, dengesizce, ağır yük kaldıranlarda, bunu sıkça yapanlarda, eklem hastalıkları olanlarda, bağışıklık sistemi ve metabolizması yeterince dirençli olmayanlarda eklem ağrısı halsizlik etkileri daha yaygın olarak görülür.

Eklem Ağrısı Halsizlik
Eklem ağrısı halsizlik nedeni olan rahatsızlıklar

Kireçlenme (Osteoartrit): Eklemlerde meydana gelen iltihaplanmaların nedeni genellikle kireçlenmeden kaynaklanır. Bu tür rahatsızlıklar daha çok orta yaştaki kişileri etkiler. Nedeni ise eklemlerde bulunan kıkırdak dokudaki yıpranmadır. Bu yumuşak dokunun zamanla yıpranması eklem ağrısı yanında halsizliğe neden olabilir. Aynı zamanda eklem sakatlanması geçirenlerde, aşırı kilolu obez olan kişilerde ve sürekli olarak aynı hareketi tekrarlayan kişilerde de kireçlenme görülebilir.

Kesecik iltihabı (Bursit): Eklemlerde bulunan tendonlarını korunmasında önemli bir yeri bulunan içi sıvıyla dolu kesecikler yani bursalardaki tahriş nedeniyle şişmesi bu rahatsızlığa neden olur. Oldukça ağrılı olan bursit, eklemde kızarıklık, ağrı ve sertleşme yanında halsizliğe neden olur. Özellikle spor yapanlar eklemlerine fazla yüklenirse, kiloların aşırı olması halinde, çeşitli eklem hastalıklarında bursit kaçınılmaz sonuç olur. En fazla görüldüğü alanlar omuz, kalça, dizler, ayak baş parmağı, topuk gibi yerlerdir. Hastanın dinlenmesiyle ve doğru tedaviyle kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

Tendinit: Tendonlar kaslar ve kemikleri birbirine bağlar. Bunların iltihaplanması, tahriş olması, şişmesi durumunda tendinit ortaya çıkar. Genellikle yaşlanmanın etkisiyle, tendonların esnekliğini kaybetmesiyle ya da fazla kullanımı ile bağlantılıdır. Bunun sonucunda eklem ağrısı, halsizlik ile vücutta genel yorgunluk belirtilerine yol açar.

Ek]]> Akut Eklem Romatizması https://www.eklem.org/akut-eklem-romatizmasi.html Sat, 17 Nov 2018 07:29:02 +0000 Akut Eklem Romatizması: Diğer bir adı da romatizmal ateş olan,  bakterilerin boğaza yerleşmesi ile oluşan farenjitten 1-2 hafta içerisinde ortaya çıkan, vücudun birden fazla bölgesini tutan, ani den başlayan bir hastalık türüd Akut Eklem Romatizması: Diğer bir adı da romatizmal ateş olan,  bakterilerin boğaza yerleşmesi ile oluşan farenjitten 1-2 hafta içerisinde ortaya çıkan, vücudun birden fazla bölgesini tutan, ani den başlayan bir hastalık türüdür. Vücudun bağışıklık sistemi de bu hastalıktan oldukça olumsuz etkilenmektedir. Akut eklem romatizması, genç yaşta görülen kalp hastalıklarının en sık nedeni olduğu için oldukça önemli bir hastalıktır. Çünkü romatizmal kalp hastalığı 40 yaşından önce görülen kalbe bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yerini almaktadır. Bu hastalığı geçiren bir kişinin  tekrar bu hastalıkla karşılaşması olası bir durumdur. Eğer hastalık, tekrar geçirilirse bu, ilk hastalıktan daha şiddetli ve problemli olacaktır. Daha çok, 5-15 yaş arası hastalığı olarak görülmektedir.  Beş yaşın altında nadir görülen bir hastalıktır. Çünkü 5 yaşın altında olan çocuklarda bu hastalığa sebep olan mikroorganizmayla karşılaşma ihtimali oldukça düşük bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar hastalığın gelişmiş olan ülkelerde sıklığının azaldığını göstermektedir. Fakat gelişmekte olan ülkelerde  belirgin bir azalma ya rastlanmamaktadır. Her yıl ortalama olarak 15 milyon kişide yeni hastalık vakası ile karşılaşılmaktadır. Hastalıkta genetik bir yatkınlık olduğu düşünülmektedir. Fakat bu durum tam anlamı ile  açıklığa kavuşmamıştır. 

Akut Eklem Romatizması: Hastalığın major ve minör olmak üzere bazı kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterler hastalığın tanısını koymaya yardım etmekte dir. Majör kriterler şöyledir; 

Gezici poliartrit: Hastalığın en sık karşılaşılan belirtisidir. Artrit, eklem iltihabı anlamına gelmektedir. Gezici poliartrit denmesinin sebebi farklı zamanlarda bir çok eklemde ortaya çıkmasından sebebin dendir Ayak, el, diz gibi büyük eklemler sık tutulmaktadır. Tutulan eklemi kullanmak zorlaşmakta ve o yerde  kızarıklık, ağrı, şişlik şeklinde belirtiler görülür. Eklemde hasar meydana gelebilir.

Endokardit, Perikardit,  Miyokardit: Hastalığın çok önemli bulguları arasındadır, kalbi etkilediğinin bir göstergesi sayılmaktadır. Kalp kaslarının ya da kapaklarının tutulması sonucu gelişmektedir. Kalp yetmezliğinden, kalp kapağı rahatsızlıklarına kadar bir çok belirti ile görülmektedir. Bulgusu kalbin tutulan yerine göre değişir.

Akut Eklem RomatizmasıDeri altı nodüller: Dirsekte ve el bileğinde sıklıkla  görülen yapısı sert, hareket ettirilebilen, ağrısız kitlelerin varlığıdır.

Döküntüler: Ortası beyaz etrafı pembe kırmızı renkte, genellikle deri altı nodülleri ile birlikte bulunan, kaşıntı yapmayan tarzdadır.

Syndenham koresi: Bu belirti sinir sistemini etkileyen istemsiz hareketlerin olmasıdır. Sakarlık, ellerde, yüzde istemsiz hareketler şeklinde genellik ile kızlar çocuklarında görülen bir olaydır.

Akut eklem romatizmasının minör kriterleri,

 • Halsizlik
 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • Boğaz kültüründe bakteri pozitifliği olması
 • Çekilen EKG’de kalp de anomali saptanması
 • Kan tetkikinde lökosit ve sedimentasyon artışı görülmesidir.
Akut eklem romatizması tedavisi,

Alınması gereken bazı tedbirler bulunmaktadır.  Hastalığın aktif olduğu dönemde yatak istirahati şarttır. Yatak istirahatine ateşin düşmesi, sedimentasyon normale dönene kadar ve  kalp hızı dakikada 100’ün altına inene kadar devam edilmesi gereklidir. Çekilen EKG’de bozukluklar düzelmiş olmalıdır. Ayrıca beslenmeye dikkat edilmelidir.
]]> Kol Eklem Ağrısı https://www.eklem.org/kol-eklem-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 20:17:48 +0000 Kol Eklem Ağrısı; Kol ağrısı bilek ekleminden başlayıp, omuz bölgesi eklemine kadar devam edip, kol bölgesinde oluşan herhangi bir ağrı ve ya rahatsızlık çeşitidir. Tüm iskelet sistemi çatısında olduğu gibi, kol ekstremi Kol Eklem Ağrısı; Kol ağrısı bilek ekleminden başlayıp, omuz bölgesi eklemine kadar devam edip, kol bölgesinde oluşan herhangi bir ağrı ve ya rahatsızlık çeşitidir. Tüm iskelet sistemi çatısında olduğu gibi, kol ekstremitesinde de bulunan kemikler, eklemler, kaslar, tendon, bağ, sinirler ve kan damarları yer almaktadır. İşte bunlardan herhangi birinin yaralanma, enfeksiyon kapma ve ya herhangi bir problemi oluşması sonucunda, kolda ağrı oluşturmaktadır. Bunlardan en çok rastlananı eklem ağrısıdır.

Kol eklem ağrısı insanların işini, faaliyetlerini engellemekte hatta, bazı rutin veya özel işlerini yapamamasına sebep olmaktadır. Eklem ağrısı, kısa süreli ve ya kronikleşmiş olabilir. Bütün kolda hissedilebileceği gibi, sadece belirli bir bir bölümü de etkileyebilir. Ağrıya ek olarak karıncalanma hissi, acı, batmalarda hissedilebilir. Bazen son derece sinir bozucu olabilen koldaki eklem ağrısı, kol hareketliğinin sınırlanması ve ya kolda güçsüzlüğe kadar ilerleyebilir.

Kol Eklem Ağrısı

Kol Eklem Ağrısı Nedenleri,

Kol eklem ağrısı bir çok faktöre bağlı olarak oluşabilir. Omurga, sinir sistemi ve adelelerle oldukça alakalıdır. Geçmeyen kol ağrılarında ilk olarak ağrının neden kaynaklandığı tespit edilip, ona göre bir ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Kol eklem ağrısı, boyun gibi vücudun başka bir uzvundan dolayı da meydana gelebilir. Bu tip ağrılara yansıma eklem ağrısı da denmektedir. Kolda ve ya vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen eklem ağrıları, ciddiye alınarak tedavi edilmelidir.

]]>
Parmak Eklem Ağrıları https://www.eklem.org/parmak-eklem-agrilari.html Sun, 18 Nov 2018 02:09:04 +0000 Parmak Eklem Ağrıları; Bu ağrılar genel olarak, yoğun fiziksel aktivite sonrası ortaya çıkabilir ve bu oldukça normal bir durumdur. Fakat herhangi bir zorlama olmadan yaşanan parmak eklemi ağrıları, ciddi bir sağlık s Parmak Eklem Ağrıları; Bu ağrılar genel olarak, yoğun fiziksel aktivite sonrası ortaya çıkabilir ve bu oldukça normal bir durumdur. Fakat herhangi bir zorlama olmadan yaşanan parmak eklemi ağrıları, ciddi bir sağlık sorununa işaret etmek de olabilir. Çoğu zaman herkesin parmak eklemlerinde, sebebi tam olarak bilinmeyen ağrılar yaşanabilir. Bu kronik bir hale gelirse, eklemlerde daha fazla tahrip oluşmaması için doktora gidilip, esas sebebinin belirlenmesin de yarar vardır.

Eli kullanmakla alakalı spor aktivitelerinden sonra ve ya ağır torba taşındığın da, bir süre sonra eklemlerde ve tendonlarda hafif ağrılar hissedilebilir. Bağ dokuları, kaslar ve tendonlar eklemi korur fakat, yükün çok fazla olması durumunda basınçtan dolayı eklemlerde zarar görebilir.Tendonlarda oluşan zorlanma sonucunda, eklem ağrısına benzer ağrılar yaşanabilir. Bütün bunlar, eğer olması gerekenden daha çok zorlanma yaşandıysa olağan bir durumdur ve belli bir süre sonra ağrılar kendi kendine geçmektedir. Parmak eklemlerinde, ağrı nedenleri arasında bir çok hastalık sayılabilir. Bu hastalıklar virüs yoluyla geçen hepatit, nezle ve kabakulak hastalığıdır. Bu hastalıklar yalnızca parmak eklemlerinde değil, boyun ve dirseklerde de eklem ağrılarına sebep olur. Parmak eklem ağrısının en önemli iki sebebi ise, kireçlenme ve romatizmadır. Kemik ve buna yakın olan eklemin iltihabı olan osteoartrit, kıkırdağı yıpratıp parmaklarda şekil bozukluklarına sebep olabilir. Romatizma ise, bağışıklık sisteminin de meydana gelen sorunlar sonucunda oluşur ve eklemlerin şişmesine sebep olur. Kireçlenme ve romatizma sonucun da, eklemler esnekliğini yitirir ve uzun süren ağrılar meydana gelebilir.

Parmak Eklem Ağrıları

Eğer parmak eklemlerinde uzun süren ve geçmeyen ağrılar yaşıyorsanız, bir uzmana görünerek sebebini belirlemelisiniz. Kan testleri sonucun da, eklem ağrısının bağışıklık sistemi sorunumu, ya da enfeksiyon sorunu mu olduğu kolay bir şekilde belirlenebilmektedir. Ayrıca röntgen gibi görüntüleme teknolojileri de rahatsızlığın kaynağını belirlemek için kullanılabilir.

]]>
Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir https://www.eklem.org/eklem-romatizmasina-ne-iyi-gelir.html Mon, 19 Nov 2018 01:40:16 +0000 Romatizma nedir, Bedenimizin hareket yeteneğini kullanmamızı sağlayan kaslarımız ve iskelet sisteminde meydana gelen vücut hareketlerin engellenmesine veya yavaşlamasına neden olan ağrı, şişlik ve iç organlar da meydana gel Romatizma nedir, Bedenimizin hareket yeteneğini kullanmamızı sağlayan kaslarımız ve iskelet sisteminde meydana gelen vücut hareketlerin engellenmesine veya yavaşlamasına neden olan ağrı, şişlik ve iç organlar da meydana gelen hasarlar nedeni ile çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına romatizma denir. Romatizma eklemler, eklemlere bağlı sinir uçları, eklemlere bağlı kan damarlar ve eklemlerin içinden geçen bağ dokularının hepsini etkileyen bir hastalıktır. Romatizmal hastalıkların çeşitleri oldukça fazladır. Romatizma daha çok kadınlarda görülür, fakat bazı türleri erkeklerde daha fazla görülür. Romatizmal ağrılar yaş ile doğru orantılıdır, yaş ilerledikçe romatizmal etki daha çok artar. İstatiklere göre çocuklarda meydana gelen romatizmal rahatsızlıklar 9-10 yaşlarında başlamaktadır. Özellikle de kız çocuklarında eklem ağrısı, eklem tutulması, zayıflama gibi belirtiler ile ortaya çıkabilmektedir. Ülkemiz de kız çocuklarında değil, erkek çocuklarda daha sık görülür, bu durum ilerleyen yaşlarda tersine döner yani bayanlarda daha fazla görülür.

Romatizmanın nedenleri nelerdir
 • Vücutta biriken romatizmal mikropları etkileyen soğuk
 • Ürik asitin vücuttan atılmasını engelleyen sorunlar nedeni ile ortaya çıkan gut hastalığı,
 • Romatizmanın ortaya çıkışına neden olan diğer genetik yatkınlıklar,
 • Kazalardan sonra tam iyileşmeyen eklem problemleri,
 • İklim değişiklikleri,
 • Rutubetli yaşam koşulları,
 • Psikolojik nedenler.
Eklem Romatizmaları genel ayrıma tabi tutulduğunda iltihaplı ve iltihapsız olarak ikiye ayırabiliriz.

İltihaplı Eklem Romatizmasından nasıl kurtuluruz

Romatit Artirit olarak adlandırılan ağrılı bir romatizma hastalığıdır, genç yaşlı herkeste görülebilir, tedavi için biraz sabırlı olmak gerekiyor. Romatizma çeşitleri için de en tehlikelisidir. Belirtisi eklemlerde tutukluk olarak ortaya çıkan kronik bir rahatsızlıktır. Romatizma Yunanca'da kan ve sıvı akışının bozulması demektir. Eklem yerlerinde akışın bozulması ile ortaya çıkar, deri altında şişlik, damarlarda tıkanıklık, karaciğerde yağlanma ve dalak büyümesi olarak kendini gösterir.  Ayrıca el ve ayakta şişme, el üzerinde bulunan eklem yerlerinde kütle artışı ve sertlik meydana getirerek his kaybına neden olur. Bu hastalıktan kurtulmak için yan etkisi olmayan doğal yollara baş vurmak en güzel çözümdür.

Eklem Romatizmasına Ne İyi Gelir
İbrahim Saraçoğlu  Romatizma Kürü Gerekli Malzemeler,
 • Yarım litre temiz klorsuz su,
 • 25-30 adet kiraz sapı,
 • Bir tatlı kaşığı kuru kıyılmış ısırgan otu,
Yarım litre su kaynatılır, üzerine kiraz sapları atılır, ardından ocak kısılarak 3 dakika demlenir, 3 dakikanın sonunda ısırgan otu ilave edilir. 3 dakika daha kaynatılır. 6 dakika sonra ocak kapatılır. Su ılıklaştıktan sonra süzülür, elde edilen çayın yarısı sabah kahvaltısından sonra kalan kısmı da öğlen yemeğinden iki saat önce içilir. Bu uygulama üç hafta sürdürülür. Üç hafta sonunda şikayetler devam ediyorsa bir hafta ara verilerek tekrar başlanır, eğer devam edildiğinde ağrı ve şikayetler kesiliyor ise bu uygulama uzunca bir süre sürdürülmelidir.

İltihapsız Romatizmalardan nasıl Kurtuluruz

Romatizma belirtileri hepsinde aynı değildir.Fakat benzerlikler gösterir, özellikle ağrı hepsinde eklem yerlerinde mevcuttur, bu hastalıktan kurtulmak için aşağıda çeşitli doğal tedavi yöntemleri açıklanmıştır. Romatizmaya kanda ki mikropların yol açtığı bilinmektedir. Fakat günümüzde tıp tarafından halen bu mikroplar tam olarak tespit edilememiştir. Kanda ki mikropların yok edilmesi için Isırgan otunun her sabah bir fincan kaynamış çayı içilir ise bir yıl boyunca yapılan uygulamada faydası görülebilir. Ayrıca vücuttaki ci]]> Diz Eklem Ağrısı https://www.eklem.org/diz-eklem-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 18:21:14 +0000 Diz eklemleri, insanın vücudundaki bütün ağırlığı taşımasından dolayı ve koşarken yada  zıplarken dizlere normalden fazla bir kuvvet uyguladığı için ağrıya ve rahatsızlığa oldukça meyilli olan yerlerdir. Bu neden Diz eklemleri, insanın vücudundaki bütün ağırlığı taşımasından dolayı ve koşarken yada  zıplarken dizlere normalden fazla bir kuvvet uyguladığı için ağrıya ve rahatsızlığa oldukça meyilli olan yerlerdir. Bu nedenden dolayı aşırı kilo sahibi olan insanların diz eklemlerinde ağrı
daha sık görülür.
Dizlerde hissedilen eklem ağrıları iki dizde de yaşanıyor ise bu ağrıların kireçlenmeden kaynaklandığı düşünülmelidir.Fakat eklem ağrısı tek dizde hissediliyor ise bu ağrıların birçok nedeni olabilir.

Diz eklem ağrılarının nedenleri:

Zorlama,

Diz eklemlerinde hissedilen ağrılar eğer dizin normalden daha fazla kullanıldığı durumlarda ağrıyorsa bu ağrılar muhtemelen eklemlerdeki dokuların gerilmesinden dolayı oluşan zorlama ağrısıdır. Zorlamadan kaynaklanan ağrılar kısa sürede kendiliğinden geçen ağrılardır.
Diz eklemlerinde burkulma veya incinme gibi durumlar yaşanmadı ise diz eklemlerine hiçbir zararı olmayan yüzme gibi sporlar yapmak, bu ağrıları giderecek bazı egzersizler uygulamak ve aynı zamanda vücudumuz için doğru olan ayakkabıları kullanmak zorlamadan kaynaklanan ağrıları engellenebilir.

Menisküs,

Dizimizin alt ve üst bacaklarının kemiklerinin arasındaki doku olan menisküs, yaşı ilerlemiş hastalarda yıpranması nedeniyle ağrıya neden olabilmektedir. Yaşı ilerlemiş hastalar dışında diz eklemlerinde yaşanmış olan bükülme, burkulma, şişme gibi durumlarda da menisküse zarar vererek ağrılara neden olabilir. Menisküs nedeniyle oluşan ağrılar genellikle ameliyat ile tedavi edilir.

Diz Eklem Ağrısı
Kireçleme,

Yaşı ilerlemiş hastalarda en sık rastlanan kireçleme, diz eklemlerinde ağrının yanı sıra eklemlerde bulunan kıkırdak yapı ve etrafında şişlik durumu yaratabilir.
Kireçleme aynı zamanda dizlerin arkasında popliteal kist veya baker kisti gibi acı veren şişliklere sebep olabilir. Bu hastalık daha önceki zamanlarda diz yaralanmaları geçirmiş veya fazla kilosu olan insanlarda da olabilir.

Eklem içine kanama,

Diz eklemlerine alınan darbeler eklemlerin hasara uğramasına ve kanama durumuna yol açabilir. Kişinin dizin de aşırı sertlik, morarma ve şişme gibi durumlar varsa eklem  içi kanama akla gelmelidir.

Tendon iltihabı,

Diz kapağını kemiklere bağlayan doku olan tendonların zorlanması veya hasar görmesi durumunda tendon iltihabı oluşur. Zıplamalı  sporlar sonrasında oluşan  bu durum dizde kızarıklık ve şişlik meydana getirir.

Ön diz ağrısı sendromu,

Dizin ön bölgesinde yani diz kapağında oluşan bu ağrılar uzun süre aynı pozisyonda oturulması gibi durumlarda ve merdiven çıkarken daha da artmaktadır.

Osgood schlatter,

Diz kapağının alt tarafındaki çıkıntıda şişlik ve aşırı hassasiyet  gibi durumlarda ortaya çıkan hastalık çoğunlukla genç yaştaki kişilerin spor aktiviteleri esnasında diz eklemlerini zorlaması sonucunda oluşur.

Bağ yada tendon yırtılması,

Dizlerde kemikleri ve eklemleri birbirine bağlayan sert bantların zorlanması sonucunda yırtılması durumudur. Diz bükülüp, üzerine basıldığı durumlarda ağrı daha da artar.

Diz eklem ağrısı tedavisi,

Dizlerde oluşan eklem ağrılarının tedavisi ağrıların kaynaklandığı durumlara göre farklılık gösterir.Bu nedenle eklemlerde ağrı yaşanması durumda ortopedi doktorlarına görünerek ağrıların nedeni bulunup ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır.


Diz eklem ağrısı dinlenme,
Kaç Çeşit Eklem Vardır https://www.eklem.org/kac-cesit-eklem-vardir.html Mon, 19 Nov 2018 23:47:55 +0000 Kaç Çeşit Eklem Vardır, Tıp literatüründe kemikleri bir arada tutan yapıya eklem adı verilmektedir. Eklemlerin görevleri bakımından kemiklerin eğrilip bükülmesini engelleyerek kemiklerin hareket kolayları sağlar. Eklemler kem Kaç Çeşit Eklem Vardır, Tıp literatüründe kemikleri bir arada tutan yapıya eklem adı verilmektedir. Eklemlerin görevleri bakımından kemiklerin eğrilip bükülmesini engelleyerek kemiklerin hareket kolayları sağlar. Eklemler kemiklerin hareket özelliği sağlar özellik bakımından adeta bir kapının menteşesi görevi insan vücudunda sağlar. Eğer bu gözlem ile bakılırsa nasıl ki kapılar menteşe yardımı ile hareket ediyorsa, kemikler de eklem yardımı ile hareket sağlayarak insan vücudundaki iskelet yapısının dik durması ve hareket özelliğini sağlamaktadır. 

İnsan Anatomisindeki Eklemler
 • Oynamaz Eklemler,
 • Yarı Oynar Eklemler,
 • Oynar Eklemler,
Eklem Çeşitlerinin İncelenmesi,

Oynamaz Eklemler,

Leğen kemiği, kafatası, kalça kemiği gibi insan vücudunda yer alan eklemler insan vücudunda hareket etmeyen bölgelerde görülen eklem çeşitleri birbiri içine sımsıkı girerek kemikler arasındaki eklentinin birbiriyle sıkı sıkıya bağlanmasını sağlayan eklemlerdir. Oynamaz eklemler özellik bakımından eklem kapsülü içinde sıvı bulunmamaktadır.

Kaç Çeşit Eklem Vardır
Yarı Oynar Eklemler,

Göğüs kafesi ve omurlar arasında yer alan eklem türüdür. Özellikle omurlar arasında bulunan kıkırdak disklerinin esneklik kazanmasını sağlayan yardımcı eklemlerdir. 

Oynar Eklemler,

Vücut anatomisinin hareket ve işleyişini üstlen kemiklerde sıklıkla görülen oynar eklemler. Çoğunlukla el, kol ve bacak kemiklerinde görülür. Hareket işlevini sağlayan bu kemiklerin birbiri ile bağlantısını sağlayarak kemik uçları bağ dokusunu meydana getirir. Eklem kapsülünün ince bir zar ile örtülüdür. Bu zar sayesinde kemikler iç içe geçmesi engellenerek hareket ve gün içi işler rahatlıkla sağlanır.
Eklem yapısında içinde yumurta akına benzeyen bir salgı bulunmaktadır. Eklemin boşluk kısmında bulunan bu sıvı eklem uçlarının kemikler ile bağlantısını sağlar. Eklemlerin en önemli özelliği kemiklerin birbiriyle bağlantısını sağlayarak kemik yapısının sağlam bir şekilde hareket kolaylığını sağlar. İnsan vücudunda bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar ışığında 360 eklem bulunmaktadır ancak bu durum kimi insanlarda farklılık gösterebilmektedir. Yukarıda belirtildiği şekilde ana hatlarıyla insan vücudunda oynamaz, oynar ve yarı oynar eklemler olmak üzere 3 çeşit eklem bulunmaktadır. 
]]>
Oynamaz Eklem https://www.eklem.org/oynamaz-eklem.html Tue, 20 Nov 2018 21:39:43 +0000 Oynamaz Eklem; Eklem, iki kemiğin vücut bölümlerinin hareket edebilmesini sağlamak amacıyla, birleştiği kısıma verilen isimdir. Eklemler de kendi araların da bölümlere ayrılır. Bunlardan birisi de oynamaz eklemdir. Oynamaz Eklem; Eklem, iki kemiğin vücut bölümlerinin hareket edebilmesini sağlamak amacıyla, birleştiği kısıma verilen isimdir. Eklemler de kendi araların da bölümlere ayrılır. Bunlardan birisi de oynamaz eklemdir.
Oynamaz eklem, hareketsiz olan eklem türlerinden birisidir. Kemikler arasında, sinovya adı veirlen kayganlaştırıcı bir sıvının bulunmadığı eklemlerdir. Bu eklemler, aynı kafatasında olduğu gibi, kemiklerin sabit ve sıkı bir şekilde birbirine bağlanmış olduğu yerde bulunurlar.

Oynamaz eklemler ile bağlı olan kemikler, birbirine kaynamış bir haldedir. Oynamaz eklemlerin bir bölümü kalıcı iken, bir bölümü de geçicidir. Geçici olan bir eklemde, eklemlenen kemikler, doğumdan sonra er ve ya geç kesinlikle kaynaşır. Örneğin, alt çene eklemiyle orta kulak kemikleri arasında bulunan eklemler hariç, kafatasının bütün eklemleri geçici durumdadır.

Oynamaz Eklem

Oynamaz eklemler kilitlenmiş sıkı şekliyle testereye benzetilebilir. Bunun yanı sıra, kafada birbirine bağdaşlaşmış biçimde bulunan oynamaz eklemler ve kuruk omurları arasında yer alan eklemler de, örnek olarak gösterilebilir. 

]]>
Eklem Hastalıkları https://www.eklem.org/eklem-hastaliklari.html Wed, 21 Nov 2018 21:19:41 +0000 Eklem Hastalıkları, Eklemlerde oluşacak hastalıklar, fiziksel sağlığımızı kısmen yada tamamen yok edebilmektedir. Ellerimiz, kollarımız, boynumuz, ayaklarımız gibi yürümemizi, hareket etmemizi yada bir cismi tutmamızı sağl Eklem Hastalıkları, Eklemlerde oluşacak hastalıklar, fiziksel sağlığımızı kısmen yada tamamen yok edebilmektedir. Ellerimiz, kollarımız, boynumuz, ayaklarımız gibi yürümemizi, hareket etmemizi yada bir cismi tutmamızı sağlayan tüm fonksiyonlarımız eklemlerimiz sayesinde görevlerini yerine getirmektedir. Bu nedenden dolayı vücudumuzun herhangi bir noktasında meydana gelen eklem ağrısı o bölgedeki hareket fonksiyonunu kısıtlayıcı etki gösterecektir. Eklem hastalıkları başta sızı şeklinde hafif ağrı ile meydana geleceği için önemsenmemesi durumunda ileriki safhalarında ağır ameliyatlara neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı eklem ağrıları hissedildiği durumda sıkıntının büyümemesi için bir an önce doktora başvurmanız gerekmektedir. 

Eklem hastalıkları genetik yani doğuştan gelen kalıtsal bir hastalık olabileceği gibi sonradan çevresel faktörler nedeniyle de oluşabilmektedir. Çevresel faktörler nedeniyle oluşan eklem hastalıkları genellikle mikroplar, virüsler ve ağır çalışma şartları sonucunda oluşmaktadır.

Eklem hastalıklarının en sık rastlanılanı halk arasında romatizma olarak adlandırılan romatizmal eklem hastalığı ve eklem bölgesinde oluşabilecek eklem iltihabıdır. Eklem hastalıklarına neden olan faktörler kişiye göre farklılık gösteriyor olsada genellikle eklem bölgesindeki kıkırdak yapının zedelenmesi yada eklem bölgesindeki sıvı kaybı sonucu eklemin görevini tam manası ile yerine getirememesi veya eklemi tutan kas yapısındaki bozulmalardan kaynaklanmaktadır.

Romatizmal Eklem Hastalığı,

Genetik ve çevresel faktörlerden oluşan bu hastalık eklem ve eklem çevresindeki dokuları, hatta sinir köklerini etkileyebilen bütün hastalıkları genel olarak kapsamaktadır. Neden kaynaklandığı günümüzdeki tıbbi şartların gelişmesine rağmen tam olarak bilinememektedir. Fakat hastalığın ortaya çıkış nedeni aileden gelen kalıtsal faktörler yada bazı ilaçların kullanılması, kaza sonucu oluşan eklemlerdeki zedelenmeler, yaşanılan ortamın iklim şartları gibi faktörler sonucudur.

Eklem Hastalıkları
Eklem İltihabı Hastalığı,

Romatizmal nedenlerden kaynaklanabileceği gibi dizanteri, verem, frengi gibi hastalıklar sunucuda oluşabilmektedir. Eklem bölgesinde oluşan mikroplu hücreler oynak yeri çevreleyen ince zarın iltihaplanmasına neden olur.  Eklem bölgesi şişerek şiddetli ağrılar hissedilir ve bölgenin sıcaklığı artar. 

Eklem Hastalıkları Tedavisi;
 • Romatizmal ağrılar ve eklem kireçlenmesi gibi durumlar söz konusu ise fiziksel tedavi uygulanmalı, sıcak su yada kaplıcalar tedavi sürecine faydalı olmaktadır.
 • Eklem fonksiyonlarının korunabilmesi adına hastalığın olduğu bölge için düzenli olarak egzersizler yapılarak bu bölgedeki kaslar geliştirilmeli, kasın ve eklemin fonksiyonunu yitirmesi engellenmelidir.
 • Beslenmeye ve dinlenmeye önem verilmeli ve bu dönemde oluşabilecek kilo artışı engellenmelidir.
 • Eklem bölgesinde iltihap söz konusu ise hastaya ilaç tedavisi uygulanırken, şişliği azaltacak ve ağrıyı dindirecek ilaçlar ön planda tutulmalıdır.
Tüm hastalıklarda olduğu gibi eklem hastalıklarında da uygun tedavinin başlaması için erken teşhis ve doğru tanı çok önemlidir. Bu sebepten dolayı eklem bölgesinde oluşan ağrılarının hissedildiği andan itibaren doktora gidilmesi gerekmektedir.
]]>
Faset Eklem https://www.eklem.org/faset-eklem.html Thu, 22 Nov 2018 11:28:05 +0000 Faset Eklem; Bu eklemler, her omurun arka tarafında bulunmakta olan, küçük eklemlere verilen isimdir. Faset eklem omurları, omurganın hareketini sağlayacak biçimde, arkadan doğrudan olarak birbirlerine bağlarlar. Fas Faset Eklem; Bu eklemler, her omurun arka tarafında bulunmakta olan, küçük eklemlere verilen isimdir. Faset eklem omurları, omurganın hareketini sağlayacak biçimde, arkadan doğrudan olarak birbirlerine bağlarlar.

Faset eklemler çok karmaşık sinirlerle kaplıdır ve ağrıya karşı çok duyarlıdırlar. Omurganın hareketliliğinde büyük faktörü olan bu eklemlerin yapısı  kişinin yaşına, travmalara bağlı olarak bozulabilirken,ciddi boyun ve bel ağrılarına da neden olabilir. Bel fıtığında ağrı öne eğilmeyle birlikte şiddetlenirken, faset ekleminde ise daha çok arkaya yaslanmak ve yana doğru dönmekle artma gösterir. Faset eklemlerinin, omurganın hareketini sağlamasının yanı sıra, bir başka işlevi de, omurilikten çıkan sinir köklerinin omurga kanalını terk edip, dışarı çıktığı nöral foramen ismi verilen deliklerin, bir bölümünü meydana getirmeleridir. Faset eklemlerin de travma, omurganın üzerine ağır yük binmesi ya da diğer kemik hastalıkları sebebiyle oluşabilir. Bu durumda, sinirlerin geçtiği delikler daraldığı için, hastada bel fıtığına benzer sinir sıkışmasını anımsatan belirtiler oluşmaktadır. Eğer sıkıntı boyunda ise, omuza ve kola doğru yayılan boyun ağrısı; belde ise, kalçaya ve bacaklara yayılan bel ağrısı şeklinde belirtilebilir. Faset eklemi ağrıları  faset eklem enjeksiyonu ve faset eklem denervasyonu gibi metodlarla kontrol altında tutulabilir.

Faset Eklem

Faset eklemlerine ait olan sinirler,

Vücudun herhangi bir yerindeki kasların hareketini kontrol etmez, sadece ağrı oluşma sinyallerini beyine iletir. Faset eklem denervasyonu, bu sinirlerin iletisinin engellenmesine denir. Bunu gerçekleştirmek için kullanılan en son yöntem ise, sinire kontrollü ısı uygulanması metoduna dayanan, radyofrekansdır.

Uygulanan bu modern yöntemler, tedavinin sadece bir kısmını oluştururlar. En az bunlar kadar önemli olan bir başka hususta, hastaların tedaviden sonra eğitilmeleridir. Eğitimden kasıt, hastaya verilmesi gereken egzersiz programı ve vücuda doğru şekilde davranmak için, yapılması ve uzak durulması gereken doğruların öğretilmesi durumudur. Yalnız bu şekilde sağlıklı bir omurgaya sahip olmak mümkün hale gelir.

]]>
İltihaplı Eklem Romatizması https://www.eklem.org/iltihapli-eklem-romatizmasi.html Fri, 23 Nov 2018 07:15:30 +0000 İltihaplı Eklem Romatizması, hastalığı vücudumuzun iskelet sisteminin işleyişinin yani bedenimizin hareketini sağlayan eklemlerde hareket sınırlanmasına yol açar. Bu hastalık başka rahatsızlıklara da sebebiyet veren hastalı İltihaplı Eklem Romatizması, hastalığı vücudumuzun iskelet sisteminin işleyişinin yani bedenimizin hareketini sağlayan eklemlerde hareket sınırlanmasına yol açar. Bu hastalık başka rahatsızlıklara da sebebiyet veren hastalıkların ilk sırasında yer alır. Romatizma hastalığının birçok çeşidi vardır ve iltihaplı eklem romatizması bunların ilk sıralarında yer alır. Bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen hastalıkların arasındadır. Ayrıca iltihsplı romatizmal eklem hastalıkları yaş ilerledikçe görülme olasılığı ve riskini artırır. Çocuklarda genellikle 9 ve 12 yaşları arasında başladığı görülür. Ayrıca eklemde bulunan iltihaplanmalar dolayısıyla zayıflık, iç organların tutulması gibi şikayetlere sebep olur. Eklemde bulunan romatizma hastalığı aniden ortaya çıkar ve yavaş yavaş vücudun diğer eklem bölgelerinde oluşum gösterir. Bu hastalığın oluşmasının sebepleri arasında mikropların neden olduğu ya da akut eklem romatizmasının sebep olduğu bilinmektedir. Bu hastalık ilaçlar sonucu veya kaza sonucu oluşan zedelenmelerden dolayı kendini belli edebilir. Ayrıca eklem romatizmaları hastalıklarının soğuk ve nemli ortamlarda iltihaplı romatizma hastalığına çevirdiği çok sık sık rastlanan hastalıklar arasında yer aldığı bilinmektedir. İltihaplı romatizma hastalığı ilerlediği zaman eklemlere ve başka rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Vücuttaki küçük büyük eklemleri olumsuz yönde etkilediğinden dolayı, eklem tutukluluğuna sebep olur. Vücutta oluşan iltihap eklemlerde bulunan sıvının fonksiyonunu olumsuz bir şekilde etkilediğinden dolayı, hareket kabiliyetini azalttığı bilinmektedir. Bu hastalık birçok hastalığın meydana gelmesinin sebepleri arasındadır. Ayrıca iltihaplı eklem romatizmasının en önemli sebeplerinin başında genetik olma özelliği yer almaktadır.

İltihaplı Eklem Romatizması
İltihaplı Eklem Romatizmasının Belirtileri,

İltihaplı eklem romatizmasının belirtileri arasında eklemlerde oluşan ciddi ağrılar ve kişinin hareketini kaybetmesine sebep olan sızlamalar mevcuttur. Eklemlerde oluşan ağrılar eve kasılmalara karşı bu bölgelerde sertleşmeler meydana gelir. Bu sertleşmeler den dolayı kişi hareket ettiği zaman eklem bölgelerinde büyük sancılar oluşmaktadır. İlerleyen dönemlerde ise eklemlerde deformasyonlar meydana gelir. Bu genellikle el parmaklarında, kemikli bölgelerde, ayak bileklerinde ve diz kapağının olduğu bölgelerde görülen rahatsızlıklardandır. Bu hastalığın en önemli belirtileri eklem bölgelerinde şişme ve ağrılar ile kendini belli etmesidir. İlerleyen zamanlarda ise eklemin içerisindeki sıvıların şiddeti artar ve hastalık ile kişide yorgunluk hissi, iştah kaybı, damar sertliği, ateş gibi etkiler ile kendini belli eder. İltihaplı eklem romatizma hastalıkları  kişinin hareketlerini kısıtlar. Bu hastalık ile kişide eklem rahatsızlıkları olan bölgede deri altında bezeler şeklinde şişlikler meydana gelmektedir. Bu şişlikler ile eklem iltihabı kendini belli eder. Ayrıca eklem iltihaplanması olan hastalarda gece boyunca uyku uyuyamama ve sabah kalktığında ise aşırı yorgunluk gibi bulgulara rastlanır. Eklem iltihaplanması romatizmasının belirtileri arasında ise ayaklarda ve el bölgelerde şişlik, sancı, hareketsizlik, tutukluluk gibi belirtiler meydana gelir. Bu kişilerde ise ilerlediği dönemlerde iltihabın farklı bölgeleri yayılması ile farklı hastalıklara da sebebiyet verdiği görülür. İltihaplı eklem romatizmaları arasında midede yanma, şişkinlik hissi ile kişide yemek yememe gibi duygular görülür. Bu sebepten dolayı kişide aşırı iştah kaybı meydana gelir. Böyle durumlarda ise hastalarda kilo kaybı ve halsizliğin oluşur. Ayrıca eklem bölgelerinin deri altlarında nohut büyüklüğünde kitleler meydana gelir. Ayrıca bu hastalık yani iltihaplı eklem eklem romatizması soğuk havalarda ve yağışlı havalarda daha fazla artar. Çünkü olumsuz hava koşullarından etkilenen hastalıklar arasındadır. Kişinin kendini sıcak tutması ve rüzg]]> Temporomandibular Eklem https://www.eklem.org/temporomandibular-eklem.html Sat, 24 Nov 2018 03:10:25 +0000 Temporomandibular Eklem, çene eklemi olarak bilinen eklemin tıptaki karşılığı temporomandibular eklem olarak bilinmektedir. Alt çene kondil kısmı ve kafatasında bulunan temporal kemik arasında oluşan, içinde bir eklem kık Temporomandibular Eklem, çene eklemi olarak bilinen eklemin tıptaki karşılığı temporomandibular eklem olarak bilinmektedir. Alt çene kondil kısmı ve kafatasında bulunan temporal kemik arasında oluşan, içinde bir eklem kıkırdağı menisküs, kapsül ve etrafında kas dokularının bulunduğu bir yapıdır. Bu kas dokularına da çiğneme kasları denmektedir. 

Temporomandibular eklem, insan vücudunda bulunan en önemli eklemlerden biri olmasına rağmen çok dikkat edilmeyen organizmalar arasında yer alır. Bu eklem kaslar, eklem bağları, dil, diş, yumuşak damak, duyu ve hareketle alakalı sinirler, baş ve boyunda bulunan sinirler ile birlikte ruhsal yapının uyumlu çalışması ile görevlerini yapmaktadır.Oldukça karışık yapısı ile bilinen temporomandibular eklem, bu karmaşıklığa rağmen diğer organizmalarla sağlam bir uyum içindedir. Isırma, çiğneme, şarkı söyleme, ıslık çalma, konuşma ve daha sayılamayan birçok işlevi bulunmaktadır. 500 kiloya kadar sıkma gücüne sahip olan temporomandibular eklem, günde 1500-2000 defa hareket ederek organizmanın en çok çalışan eklemleri arasında yer alır.

Temporomandibular eklem rahatsızlıkları

Hatalı kullanım veya kapanma bozukluğu gibi sorunlardan ötürü  eklem kapsülü ve bağlarında gerilemeler ve kas spazmları sonrası yük taşımayan bu eklem yük taşımaya başlayacaktır. Yük taşımanın beraberinde çene ekleminde rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. 
Hastalıklar, çenede başlayan ağrıların artması ve ağız açma kapama zorluğu ile belirti gösterebilirler. Günümüzde 20-40 yaşları arasında bulunan birçok insanda bu hastalığa sıkça rastlanmaktadır

Temporomandibular Eklem
Temporomandibular eklem rahatsızlıklarının nedenleri

Genelde çene ekleminde ağrı ile başlayan bu hastalıkların birçok belirtisi bulunur. Bu belirtiler şunlardır:
 • Kulaklarda çınlama 
 • Ağız açıp kapatılırken duyulan çatırtı veya klik sesi
 • Ağzın tam açılamaması veya çok açılması
 • Boyunda ağrı, sertlik
 • Esnemede zorlanma
 • Ellerde uyuşukluk
 • Baş dönmesi, bayılma, çiğneme zorluğu ve ağrı
Bu belirtilerin birden fazlasını görüyorsanız hemen bir diş hekimine başvurmanız gerekir.
Hastalığın teşhisi için röntgen ve ağız muayenesi gerekmektedir. Bununla birlikte hekim tarafından hastalara sorulan birkaç soru da tanıya yardımcı olmaktadır. Belirtileri diğer hastalıklara benzediği için teşhisi zordur. Ayrıca yapılan testlerin sonucu tama olarak vermemesi de tanı koymayı zorlaştıracaktır.

Temporomandibular eklem rahatsızlıklarının tedavisi

Tedavi için hangi kaslarda problem olduğunu saptamak gerekmektedir. Çoğu uzman doktora göre ameliyat en son çare olarak görülmektedir.
Bazı insanlarda kendiliğinden geçebilecek olan bu hastalıklar bazen de dış hekimi tarafından verilen tavsiyelere uyarak tedavi edilebilir. Bu tavsiyeler şöyle sıralanmaktadır:
 • Fazla çiğnenmeden sindirilen yiyecekleri tüketmek ve yiyecekleri küçülterek arka dişlerle çiğnemek tavsiye edilir,
 • Stres, endişeyi azaltmak için psikolojik tedavi alınması faydalı olabilir.
 • Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçlar ve kas gevşetici kremleri kullanmanız da tedaviye yararlı olacaktır.
 • Ortodontik tedavi ve düşmüş veya çürümüş dişlerin yapılması da hastalıkların tedavisinde kullanılan yöntemler arasındadır.
 • Doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmak ve ağız açma kapama seviyesini ayarlamak da size yardımcı olacaktır.
Yukarıda bahsettiğimiz tedavi yöntemleri başarısız olur ise ameliyata başvurulabilir. Cerrah, açık çene ameliyatı ile diskin doğru şekilde yerleştirilmesini sağlar.
]]>
Çocuklarda Eklem Ağrısı https://www.eklem.org/cocuklarda-eklem-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 09:52:40 +0000 Çocuklarda eklem ağrısı, genellikle bebek yaşlardan başlayarak 18 yaşına kadar görülmektedir. İki kemiğin birleştiği yerlerde meydana gelen ağrılardır. Kas ve eklem ağrıları çocukluk döneminde en sık rastlanan şi Çocuklarda eklem ağrısı, genellikle bebek yaşlardan başlayarak 18 yaşına kadar görülmektedir. İki kemiğin birleştiği yerlerde meydana gelen ağrılardır. Kas ve eklem ağrıları çocukluk döneminde en sık rastlanan şikayetler arasında yer almaktadır. Yaş gruplarına göre değişkenlik göstermektedir. Genelde bu ağrılar halk arasında büyüme ağrısı olarak da bilinmektedir.

Vücudun hareket edebilmesi için, eklemler en az kas ve kemikler kadar etkilidir. Vücut destek almak ve işlevini yapabilmek için eklemleri kullanır. Yaşanan eklem ağrıları genç yaşlı demeden vücudun hareketlerini kısıtladığı için günlük hayata devam ederken sıkıntı yaratır. 

Çocuklarda eklem ağrısı sıklıkla bacaklarda, dizlerin arka kısmında, kollarda nadiren de kalça, bel ve üst taraflarda görülmektedir. Ağrılar, aşırı fiziksel aktivite ile artış gösterdiği için, daha çok 3 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Koşma, tırmanma ve atlama gibi aktiviteler çocuğun iskelet sistemi üzerinde zorlama yapabilir. Çocuğun gün içi yaptığı aktivitelerden sonra, bacak kaslarında laktik asit adı verilen bir tür asit oluşur. Laktik asit gün içinde herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak, çocuklar sıcak bir banyo yaptıktan sonra, bacaklarında huzursuzluk hissetmeye başlar. Bunun nedeni banyodaki ısının laktik asidi harekete geçirmesidir. Harekete geçen laktik asit de kaslarda huzursuzluk hissine yol açar. O nedenle ağrılar gündüzleri kasların fazla kullanılmasından kaynaklı genelde gece saatlerinde görülür ya da gece saatlerinde artar. Sıklıkla kramp şeklinde yaşanır ve ağrının şiddeti çocuklar arasında cinsiyete göre farklılık gösterir.  Ağrılar çocukları bazen uykudan uyandıracak derecede şiddetli olabilir. Spesifik bir tedavisi yoktur, yumuşak masaj ya da düşük dozda alınacak bir ağrı kesici acıyı kolay bir şekilde dindirecektir.

Çocuklarda Eklem Ağrısı

Çocuklarda eklem ağrısı belirtileri

 • Eklemlerde şişme
 • Eklemler üzerindeki sıcaklık artışı, 
 • Eklemleri rahat kullanamama,
 • Eklemlerdeki kızarıklık, 
Çocuklarda yaşanan eklem ağrılarının spesifik bir tedavisi yoktur, yumuşak masaj ya da düşük dozda alınacak bir ağrı kesici acıyı kolay dindirecektir. Fakat reye sendromu yaşama riski nedeniyle aspirin kullanımından kaçınılmalıdır. Reye sendromu, çocuklarda ve ergenlik dönemindeki erişkinlerde grip, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar nedeniyle aspirin kullanımından doğan bir sağlık sorunudur.

Çocuklarda eklem ağrısı tanısı,

Fibromiyalji: Ergenlik dönemindeki çocuklarda daha sık görülür. Çocuklar genel olarak kas ve iskelet ağrılarından, yorgunluktan yakınır. Çocuğun stresli olduğu dönemde ağrılar artabilmektedir.

Psikojenik ağrılar: Fizik muayene ve laboratuvar test sonuçları normal çıksa da bu çocukların psikolojik olarak genellikle her tarafları ağrır. 

Osteonekroz:  Bazı çocuklarda doğumdan sonra kemikleşmenin başladığı merkezlerde kan dolaşımı kaybolur ve bu nedenle de ağrı ortaya çıkar. En sık diz altındaki kemiksi çıkıntıda, topukta, ve kalçada görülür.

Çok elastik bağ dokusu: Eklemleri çok elastik olan çocuklar vardır. Dirsekleri, el bilekleri, parmak eklemleri diğer çocuklardan daha fazla hareket edebilir. Gevşek bağ dokuları nedeniyle sık burkulmalar ortaya çıkar. O nedenle bu çocuklarda kol, bacak ağrıları genellikle olur. 

Omurga eğrilikleri: Çocuklarda hızlı büyüme dönemlerinde yaşanır. Omurgada bazı eğrilikler ortaya çıkabilir fakat çok şiddetli ağrı yapmadığı için geç fark edilir.
]]>
Oynar Eklem https://www.eklem.org/oynar-eklem.html Sat, 24 Nov 2018 16:12:32 +0000 Oynar Eklem nedir, eklem nedir, eklemin tarifi ve çeşitleri ile başlayalım öncelikle. Eklem vücudumuzda hareket etmesi gereken bölgelerde iki kemik arasında bulunan ve çeşitli bağlarla birbirine bağlanmış olan Oynar Eklem nedir, eklem nedir, eklemin tarifi ve çeşitleri ile başlayalım öncelikle. Eklem vücudumuzda hareket etmesi gereken bölgelerde iki kemik arasında bulunan ve çeşitli bağlarla birbirine bağlanmış olan, içindeki sıvı ile birlikte son derece kaypak kıkırdaksı dokularla vücudumuza hareket kabiliyeti kazandıran yerlerdir. Fonksiyonel yapılarına göre eklemler üç sınıfa toplanabilir. 

Oynamaz eklemler,

Leğen kemiği, kalça kemiği, kafatası kemiği gibi birbirine testere dişi şeklinde bağlantısı olan kemiklerdir. Bu kemiklerde eklem sıvısı ve kıkırdaksı kaypak bir yapısı yoktur hareket etmezler, vücudumuzda hareket özelliği bakımından herhangi bir katkı özelliği olmayan kemiklerdir.

Yarı Oynar Eklemler,

Göğüs kafesimiz ve omurlarımızın omurlar arası kıkırdaksı kaypak dokusuyla birbirine bağlı olan eklemlerdir. Bu kemikler fazla oynar olmamalarına rağmen esneklikleri ile vücudumuza eğilme doğrulma her iki tarafa dönme gibi esneklik hareketi kazandıran eklemlerdir.

Oynar Eklemler,

Vücudun hareket kazandırma görevini yerine getirmek üzere oluşan tam oynar işlevleri olan kemiklerdir. Kol kemikleri, kalça kemikleri, diz kemikleri, dirsek kemikleri, parmak kemikleri gibi. Bu kemiklerin uçları yuvarlak bir yapıya sahip olup bağ dokusundan meydana gelen ortak bir yapıya sahiptir. Bu eklemlerin içleri birbirine teması önlemek amacı ile kıkırdaksı bir yapıya sahip olup eklem sıvısı denilen bir sıvı vardır.

Oynar Eklem
Eklemler yapılarına ve  işlevlerine göre de sınıflara ayrılır. 
 • Fibröz türü hareketiz eklemler
 • Synovial türü hareketli eklemler
 • Kartilaginöz türü yarı hareketli eklemler 

Biz burada konumuz gereği sadece Synovial türü eklemlerden bahsedelim. Synovial eklemler vücudumuz da oldukça yaygın bulunan ve tüm vücudumuza hareket veren tam hareketli eklemlerdir. Omuz eklemleri gibi basit olarak birbirine eklentili hareketli eklemler sınıfından eklemlere Simplex eklemler denilir. Birde dirsek kemiği. diz kemiği gibi birden çok kemiklerle yani ikiden fazla kemiklerin oluşturduğu meniscus gibi Discus gibi yapılarında eklemlerin içinde bulunduğu eklem çeşitlerine Complexsa veya Composita kemikler denilir. 

Gingylimus türü Tek eksenli dirsek mafsal eklemleri gibi eklemler bir dışbükey ve birde içbükey eklemlerden meydana gelir. Her iki kemikte oluşum açısından birbirine uygunluk gösterir. Bu eklemler vücudun sağ ve sol ekseninde yukarı aşağı bükülebilen ve hareket edebilen eklemlerdir. Bu eklemlerde eklem kapsülü ince ve gevşek olmasına rağmen güçlü yan bağlarla güçlendirilmiş eklemlerdir. Sellaris türü Her iki yüzü birbirini saracak şekilde oluşmuş eklemler ise eklem dikey düzlemde hareket açısını azaltan veya artırmaya olanak sağlayan eklem çeşididir. Trachoidea eklem çeşidi ise dış bükey kısmı silindirik içbükey kısımları ise Osteofibroz halka biçimindedir. Bu eklemler tek ekseni olup sadece düşey olarak hareket edebilen eklemlerdir. Spheroidea çeşidi eklemler ise dış bükey yuvarlak küre şeklinde olup içbükey eklem kemiği kısmında dışbükey küre şeklindeki eklemi tamamen içine alabilecek yapıda eklemlerdir. bu eklemler yatay, düşey, yukarı, aşağı hareket etme özelliğine sahip eklemlerdir. Tıpta eklem çeşitleri ve isimleri tıbbi adları vardır. Biz burada sadece başlıca hareketli oynar eklemler konusunu ele aldık. Diğer eklem çeşitleri de çoktur ama bu konumuzda bu türdeki eklem çeşitlerine değinmedik.
]]> El Eklemleri https://www.eklem.org/el-eklemleri.html Sun, 25 Nov 2018 07:45:24 +0000 El Eklemleri, ön kolda bulunan ulnar ile radius kemikleri carpol kemiklerle el bileğini oluştururlar. El sırtı ile avuç içinde toplam 5 adet carpol denilen kemik ve parmakları 14 adet phalanx kemiklerden oluşmuştur. Radial, ulnar eli El Eklemleri, ön kolda bulunan ulnar ile radius kemikleri carpol kemiklerle el bileğini oluştururlar. El sırtı ile avuç içinde toplam 5 adet carpol denilen kemik ve parmakları 14 adet phalanx kemiklerden oluşmuştur. Radial, ulnar elin karmaşık fonksiyonel hareketlerini yönetir. El eklemi en çok hareket eden sistemdir. Vücudumuzun bir çok yerinde bulunurlar. Kaslarla birlikte harekete geçerler. Eklemleri zorladığımızda bir çok hastalığa yol açmış oluruz. Özellikle el eklemleri çok önemlidir. Günlük yaşamımızda ellerimizi çok kullandığımız için çok önemlidir.

Eklemler, kemiklerle beraber hareket sistemimizin pasif elemanlarıdır. Kaslar aracılığıyla oluşturulan kuvvetin, kasın yapıştığı kemik parçasını harekete geçirilmesi için bu kemik parçalarının bir veya birkaç eklemi katetmesi gerekir. Yani kasın origo ile insersio arasında mutlaka bir veya bir kaç eklem olması gerekir.

Eklem Çeşitleri, eklemlerin yapı ve işlevleri arasında çok sıkı bağ vardır. Eklemi oluşturan diğer kemiklerin durumu, eklem yüzlerinin şekli ve eklemin yapısına katılan bütün dokuların özelliği eklemin işlevine göre ayarlanmıştır.

Diarthosis (Kaviteli Eklemler)

Bunlar oynar eklemlerdir. Bir eklem aralığı vardır.Kemiklerin eklem aralığına bakan yüzlerine eklem yüzleri denir ve birbirlerine uygunluk gösterir. Komşu kemiklerini birbirine bağlayan ve bütün eklemi dıştan saran bir eklem kapsülü vardır. Eklem kapsülünün iç yüzünü örten ve kıkırdak kenarlarında sonlanan snovyal zar bulunur.
El Eklemleri

Kaviteli Eklemlerin Sınıflandırması 

Düz Eklemler (Artroidal,plane): Düz eklem yüzleri olup kayma hareketi türünde hareketi yapabilir. El bileği kemikleri ve omur kemerleri arasındaki eklemleri örnek verebiliriz.

Menteşe eklem (Ginglimus): Dışbükey eklem yüzü makara, içbükey eklem yüzü ise makarayı içine alacak şekilde eklem yüzleri birbirine uygunluk gösterir.

Dingil Eklem (Trochoid): Dışbükey eklem yüzü silindir, içbükey eklem yüzü ise osteofibriz bir halka şeklindedir.

Oval Eklem (Elipsoid): Dışbükey eklem yüzü ortadan ikiye bölünmüş bir yumurta, içbükey eklem yüzü ise, bunu içine kısmen oval çukur şeklindedir.

Eyersi Eklem (Art. Sellaris): Her iki eklem yüzü birbirini saran iki eğer şeklindedir.

Küre-Çukur Eklem (Art. Spheroidea): Dışbükey eklem yüzü bir küre, içbükey eklem yüzü ise bu kürenin bir bölümünü içine alan yuvarlak bir çukur şeklindedir.
]]>
Bacak Eklem Ağrısı https://www.eklem.org/bacak-eklem-agrisi.html Sun, 25 Nov 2018 22:42:05 +0000 Bacak eklem ağrıları, çoğu zaman yaşı ilerlemiş insanlara yakıştırılsa da, böyle bir genelleme yapmak pek doğru olmaz. Aşırı kilo, kazalar, bazı spor aktiviteleri ve bazı hastalıklar, bacak eklem ağrılarına s Bacak eklem ağrıları, çoğu zaman yaşı ilerlemiş insanlara yakıştırılsa da, böyle bir genelleme yapmak pek doğru olmaz. Aşırı kilo, kazalar, bazı spor aktiviteleri ve bazı hastalıklar, bacak eklem ağrılarına sebep olabilir. Bazen, psikolojik sebeplerden kaynaklanan bacak eklem ağrılarına rastlamak mümkündür. Hareket etmemiz için, kas ve kemiklerimiz ne kadar önemliyse, eklemlerimizde bir o kadar önemlidir.
Ayakta dururken yada otururken vücudumuz destek almak için, eklemleri kullanmaktadır. Bacakta oluşan eklem ağrıları, bizi sevdiğimiz aktivitelerden alıkoyar ve vücudun hareketlerini kısıtlar. Eklem ağrılarını ortadan kaldırılmak için, en önemli şart ağrıların neden kaynaklandığını bulmaktır.
Kireçlenme, bacaktaki eklem ağrılarının en çok rastlanan sebeplerindendir. Bu rahatsızlık orta yaştaki kişilerde daha fazla görülmektedir. Kireçlenme,eklemlerin arasında bulunan kıkırdağın, yıpranması ile alakalıdır. Eklemlerde bulunan kıkırdak dokunun, zaman içinde aşınması ile ağrı ve tedavi edilmediği takdirde hareket kaybına rastlanabilir. Obezler, daha önce sakatlık geçirmiş olanlar, yaşlılar, devamlı aynı hareketleri tekrarlamak zorunda kalanlar risk grubunda olanlardır.

Eklemlerin çok fazla kullanılması, osteoartrite sebep olabilir. Kısa süreliğine de olsa,  eklemlere olması gerekenden fazla yüklenmek, bacaklarda eklem ağrılarına sebep olabilir. Eğer, antrenman yapmadan koşu yada bisiklet sürmek gibi bir aktivite yaparsanız, geçici eklem ağrıları yaşayabilirsiniz. Egzersiz yapmaya başlamadan, ilk önce ağırdan almak ve eklemlere fazla yüklenmemek doğru bir seçim olacaktır.
İltihaplı eklem romatizması da, daha fazla orta yaşta rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bağışıklık sistemi, eklemleri hedef alan bazı maddeler üretir. Bu maddelerin üretilmesi sonucunda; hareket kaybı, eklem ağrısı ve şekil bozukluklarına rastlanmaktadır.

Bacak Eklem Ağrısı
Bacak eklem ağrıları nedenleri,

Burkulma, kırık ve çıkıklar bacakta eklem ağrılarına yol açan, en önemli sebeplerdendir. Bu tür ağrılar, dinlenmeye ve zamana bağlı olarak geçici olabilirler. Eklem ağrısı başladıktan sonra, nedenini anlamak için biraz beklemek normal olabilir. Fakat bacaklarda oluşan bazı eklem ağrılarında ise, vakit kaybetmeden doktora başvurmak daha doğru olacaktır. Herhangi bir kaza sonucu, eklem ağrısı başlamışsa ve şişlik ve hareket kısıtlaması meydana gelmişse, soğuk algınlığı yokken, eklem ağrısıyla beraber ateşiniz varsa, kilo vermek istemediğiniz halde 5 kilodan fazla kilo verdiyseniz, bacaktaki eklem ağrısı, üç günden fazla sürüyorsa ve eklem ağrısıyla beraber vücudunuzda anormallikler görüyorsanız, zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.
]]>
Eklem İltihabı https://www.eklem.org/eklem-iltihabi.html Mon, 26 Nov 2018 05:51:26 +0000 Eklem İltihabı, Romatizmal bir hastalıktır ve genelde bayanlarda daha çok görülür. Sebebi henüz tam olarak açıklanmasa da genetik faktörler hastalığın oluşmasına sebep olarak gösterilmiştir. Bu rahatsızlık kişilerde Eklem İltihabı, Romatizmal bir hastalıktır ve genelde bayanlarda daha çok görülür. Sebebi henüz tam olarak açıklanmasa da genetik faktörler hastalığın oluşmasına sebep olarak gösterilmiştir. Bu rahatsızlık kişilerde kalıcı hareket eksikliklerinden, eklem ağrılarına  bazen de geçici kasılmalardan, giderek şiddetini arttıran rahatsızlıklara varan, değişkenlik gösteren bir hastalıktır. Eklem iltihabı, tıpta ’’artrit’’ halk arasında ise "romatizma" olarak adlandırılır. Nedenleri farklılık gösterir ve net olarak açıklık kazanmamıştır. Bu hastalığın kendi içerisinde farklı türleri mevcuttur. Her türünün  başka özellikleri bulunmaktadır. Her yaş grubunda görülmesi mümkündür. Hastalık çoğunlukla ılıman olan bölgelerde yaşayan kişilerde daha fazla görülmektedir. Kişinin durumuna göre hastalık ağır yada hafif olarak görülebilir. Hafif olanı kişilerde tek bir eklemde görülürken, ağır olanı kişilerde birden fazla eklemde görülebilir. Bu rahatsızlığın tedavisine geç kalındığında veya tedavi aksatıldığında zaman içerisinde eklemlerde kemik ve kıkırdakta aşınmalar oluşabilir. 

Belirtileri, genellikle eklemlerde hareket kısıtlanması ve eklem bölgesinde ciddi derecede ağrı meydana gelmesidir. Bunun yanı sıra ağrıdan kaynaklanan kasılmalar ile eklem bölgesinde sertleşmeler meydana gelir ve kişi bir müddet eklem bölgesini kıpırdatma da zorluk çeker. Hastalık tedavi edilmeden ilerleme gösterdikçe eklemde deformasyonlar oluşabilir. Oluşan bu deformasyonlar kemikli bölgelerde, parmaklarda daha çok görülür. Rahatsızlığın ilk belirtisi olan ağrı ve şişkinlikler sabahları daha fazla görülür ve gün içerisinde giderek şiddetinde azalmalar oluşur. Hastalığın ilk zamanlarında eklem iltihaplanması teşhisi koyulmadan önce kişilerde öncelikle ateş, damar sertliği, iştahsızlık ve yorgunluk  gözlenmiştir. Daha sonraki süreçte romatizmal sorunlar kendini daha belli ederek kişinin yaşamını zorlaştırır. Öncelikle eklemlerde meydana gelen ağrılar ve hastalığın görüldüğü bölgede zaman içerisinde meydana gelen şişmeler hastalığın ilk belirtileridir. Aslında bu belirtiler başka hastalıklarında habercisidir. Bunun için doktor kontrolü çok önemlidir. Akciğer tutulması, plörezi ve göğüs ağrısı hastalığın diğer belirtileridir.

Eklem İltihabı

Eklem İltihabı Nedenleri Nelerdir

Makalemizin ilk başlarında da değindiğimiz gibi nedenleri kesin olarak bilinen bir hastalık değildir. Ancak nedenlerden birisi olarak bağışıklık sisteminde oluşan hücrelerin savaşa uğraması halinde bu hücreleri yok eden faktörler, hastalığın oluşumunda birinci etken olarak görülmektedir. Bunun dışında bir takım moleküllerin eklem iltihabı olanlarda diğer kişilere göre daha çok görülmesi, hastalığın genetik faktörlerden dolayı ortaya çıktığının tanısını koymaktadır. Eklemlerde oluşan iltihaplanma bir darbe sonucunda meydana gelmiş ise bu iltihaplanmaya ‘’travmatik artrit’’ denir. Genellikle diz veya bilek üzerine düşme veya bir yere çarpma sonrasında eklem bölgesinde oluşmuş incinmelerden kaynaklanır. Ayak bileği, el bileği, diz hastalığın en fazla görüldüğü eklem bölgeleridir. Yaralanmalardan 1-2 saat sonra hasar oluşan eklemde iltihap oluşur. İncinme sonrası tedaviye geçilmeden önce hastadan röntgen istenir, eğer röntgen sonucunda kırık veya çıkık görülmemiş ise hastaya bandaj yapılır ve ağrının dinmesi için bazı ağrı kesiciler verilir.

Bu hastalıkta da erken teşhis oldukça önemlidir. Hasta takip edilmeli ve eklem iltihaplanmasının kişide nasıl sonuçlar meydana getirdiği iyi bir şekilde tespit edilmeli. Hastanın şikayetlerinin ne denli arttığı, tedaviye başlamak için ve ne tür bir tedavi uygulanacağı konusunda önem taşımaktadır. Her hasta için farklı tedavi yöntemlerine başvurulur. Hastalığın tedavisinde ilk olarak, hastalığın kronikleşme gösterip göstermediğine bakılır. Kronikleşme gösteren durumlarda tedavi süreci normal süreçten daha uzun olabilir. Doktorun önerdiği bazı ilaçlarla birlikte kimi hastalara fizik tedavi de öne]]> Eklem Kıkırdağı https://www.eklem.org/eklem-kikirdagi.html Mon, 26 Nov 2018 17:06:22 +0000 Eklem Kıkırdağı, Eklem Nedir,Eklem vücudun hareket eden herhangi bir bölgesinde iki kemik arasında bulunan çeşitli bağlarla ve ya içindeki sıvıyla vücuda hareket kabiliyetini veren yapıdır. Eklemler, iskelet sistemi ve kem Eklem Kıkırdağı, Eklem Nedir,Eklem vücudun hareket eden herhangi bir bölgesinde iki kemik arasında bulunan çeşitli bağlarla ve ya içindeki sıvıyla vücuda hareket kabiliyetini veren yapıdır. Eklemler, iskelet sistemi ve kemiklerle beraber işlev kazanırlar. Bir canlının neredeyse ömür boyunca hareket ettiğini düşünürsek, eklemlerin hayatın devamlılığı için ne kadar önemli bir kısım olduğunu fark ederiz. Eklemlerde meydana gelecek herhangi bir hasar, ilgili bölgenin hareket kabiliyetini kısıtlayacak bu da canlıya ciddi fiziksel işlevsizlik oluşturacaktır.


Eklem Kıkırdağı, Kıkırdak Nedir,

Kıkırdak beyazımtırak renktedir, kemiğe göre az serttir. Buna karşılık oldukça bükülebilir niteliklere sahiptir. Kan damarı taşımaz. Hücreler dokular arası sızıntılar ile beslenir. Bazı organlarda kemik görevini yapan esnek, sert ve beyaz bir dokudur. İlkel omurgalıların pek çoğu, gelişmiş omurgalılarda da ceninlerin (dölüt) iskeleti kıkırdaktan dır. Gelişmiş bir insan vücudunda kulak, burun ve gırtlak kısımlarında kıkırdak bulunur. Ayrıca eklemlerin üzerini de kaplayan kıkırdak göze-arası maddesinde bulunan liflerin yapılarına göre çeşitli tiplere ayrılır. Bu tipler elastik kıkırdak, saydam kıkırdak, telli kıkırdak gibi sayılabilir. Kireçlenme ve kemikleşmeye yönelik büyük bir eğilim gösterir. İlkel yapılı omurgalıların ve üstün yapılı omurgalılarda embriyonların (cenin) bütün iskeleti, erişkinlerde ise iskeletin bazı kısımları kıkırdaktan dır.
Eklem kıkırdağı, uzun seneler boyunca eklemde yük taşıyacak ve ağrısız hareketi sağlayacak şekilde tasarlanmış çok özel yapıdır. Eklemleri oluşturan kemiklerin birbirlerine bakan yüzeylerini kaplayarak yastık vazifesi görür. Eklem kıkırdağı çeşitli nedenlerle hasar görebilir. Yollar içinde eskiyerek önce yumuşar sonra saçaklanarak dökülür ve altındaki kemik ortaya çıkar. Halk arasında kireçlenme (osteoartrit) olarak bilinen bu durumu osteoartrit (dejeneratif artrit) veya artroz adı verilir ve yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan aşınma ve eskimenin sonucudur. Oluşan bu yaygın aşınmanın geriye dönüşü yoktur ve öncesinde ilaç daha sonra cerrahi tedaviler gerektirmektedir.
Eklem Kıkırdağı
Dejeneratif eklem hastalığı (osteoartrit) için günümüzde bilinen ve kıkırdağın yenilenmesi için bir tedavi yöntemi yoktur. Buna karşın genç bireylerde, özellikle spor sırasında ortaya çıkan darbeler bağlı eklem kıkırdağında bölgesel hasarlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda eklem kıkırdağının sadece bir bölüm hasarlı olduğu ve geri kalanı sağlam olduğu için kıkırdak yenileyici tedaviler uygulanabilir.

Eklem Çeşitleri; 

Fonksiyonel sınıflandırma yapıldığında oynar, yarı oynar ve oynamaz eklemler olarak üç başlık altında toplanmaktadır. Yapısal sınıflandırma da üç başlık altında toplanmaktadır bu başlıklar şöyledir  Fibröz (lif dokusu), synovial (sinovial zar) ve kartilaginöz eklemler. Kıkırdağın bulunduğu eklemler kartilaginöz sınıfı altında toplanmaktadır. Kartilaginöz de eklem yüzleri kıkırdakla örtülüdür ve sınırlı hareketler yapabilen bu eklemler içerdikleri kıkırdak tipine göre kendi arasında ikiye ayrılırlar. Bunlar tıp edebiyatında Synchondrosis (sinkondroz), Symphysis (simfiz) olarak adlandırılır.

Synchondrosis;

Kemiklerin hyalin (kıkırdakta buluna saydam madde) kıkırdakla birleştiği bu eklem tipi yaygın olarak primer kartilaginöz (tek iplikli nükleotit dizisi) eklem olarak ta adlandırılır. Bu eklemlerin büyük bir kısmı gelişme döneminde görülen erişkin döneminde ise kemikleşen eklemlerdir. Bu eklemlerde örnek olarak uzun kemiklerin empifiz (pineal bez) ve diafiz (kemik gövdesi) bölümleri arasında yer alan kemiğin büyümesine olanak tanıyan kartilaginöz epifiz plağını örnek alarak verebiliriz. Kemik büyümesi tamamlandığında epifiz plağı kemikleşir. Vücutta sınırlı sayıda kalıcı olan Synchondrosis'd]]> Çene Eklem Ağrısı https://www.eklem.org/cene-eklem-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 07:19:30 +0000 Çene Eklem Ağrısından önce çene ekleminin genel bir tanımını yapmak istiyorum. Çene eklemi alt çeneyle ilgilidir ve çiğneme sisteminin bir parçasıdır. İnsan hayatı için çok önemlidir. Çene Eklemi Ağrısı genelde Çene Eklem Ağrısından önce çene ekleminin genel bir tanımını yapmak istiyorum. Çene eklemi alt çeneyle ilgilidir ve çiğneme sisteminin bir parçasıdır. İnsan hayatı için çok önemlidir. Çene Eklemi Ağrısı genelde gençlerde ve yaşlı insanlarda rastlanmaktadır. Bu ağrı bir çok semptomlarla ortaya çıkar. Bu semptomlar  çene ekleminden ses gelmesi, kulak ağrısı, kulak çınlaması, ağzı açmakta zorlanma ve çenede kaymanın olmasıdır. Çene Eklem Ağrısı basit bir ağrı değildir. Çoğu kez bu ağrı insanları hayatından bezdirir. Çene Eklem Ağrısının bir çok nedeni vardır. Bu nedenler fark etmeden dişleri sıkmak, dişleri gıcırdatmak veya çene veya yüz bölgesinde travmalara neden olabilir. Sürekli boyun veya baş ağrınız varsa, çeneniz sürekli kitleniyor veya sürekli çeneniz  çıkıyorsa, kulak çınlaması yaşıyorsanız ve şakaklardan geçmeyen bir ağrınız varsa eğer çektiğiniz bunca ağrı Çene Eklem Ağrısı olabilir.

Çene Eklem Ağrısı
Çene Eklem Ağrısı Hastalıkları,

Çenenin bir tarafa kayması çok önemli bir sorundur ve ağız yapısını ve damak yapısını bozar. Dişler arasında  boşluklar oluşabilir yada dişleriniz üst üste çıkabilir.Bu yüzden doktorunuz eğer bu teşhisi koyarsa hemen ortodonti uzmanına gitmelisiniz. Sinovit iltihabı, artrit iltihabı ve poliartrit iltihabı hastalığına neden olabilir. Çene ve kafa tası arasında kalan eklemler kemikleşebilir ve bu çenenizin hareketsiz kalmasına neden olabilir.

Eğer bu anlattığım durumlar varsa en yakın zamanda doktora gitmelisiniz. Basit gibi düşünülen çene çıkması çok büyük bir problemdir. Tedavi sürecince çeneyi fazla yormamalısınız. Aşırı hareketlerden kaçınmalısınız. Çok stresli biriyseniz eğer stresten uzak durmalısınız fakat bu konuda psikolojik tedavi almanız sizin için en iyisi olacaktır.
]]>
Glenohumeral Eklem https://www.eklem.org/glenohumeral-eklem.html Tue, 27 Nov 2018 08:36:33 +0000 Glenohumeral Eklem, Omuz bölgesinde bulunan eklemler humerus, scapula ve de clavicula kemikleriden oluşmaktadır ve vücudun en hareketli bölgesini bu kısımdır. Artan hareket yeteneği ile paralel olarak eklemin stabiliteye olan ihtiyac Glenohumeral Eklem, Omuz bölgesinde bulunan eklemler humerus, scapula ve de clavicula kemikleriden oluşmaktadır ve vücudun en hareketli bölgesini bu kısımdır. Artan hareket yeteneği ile paralel olarak eklemin stabiliteye olan ihtiyacı da artacağı için, bölgede ligamanların yanında, rotator cuff adlı kaslarda  yer almaktadır. Omuz eklemleri glenohumeral eklem, akromio eklem, sternoclavicular eklem ve scapulotorasik eklemlerden meydana gelmektedir.

Glenohumeral eklem, Humerus başı ve glenoid fossa arasında yer alan eklemdir. Humerus başının % 30'a yakın civarı, glenoid ile eklemleşirken, bu oran labrumın sayesinde %75'e kadar çıkar. Eklemin stabilite durumu, eklem kapsülü ve ligamanlarla, dinamik stabilitesi ise, rotator manşet kaslarıyla destek alarak sağlanır. Bu grubun neredeyse en önemli kası da supraspinatus kasıdır. Glenohumeral eklemin hacmi, humerus baş kısmının yaklaşık iki katı olduğundan dolayı, bu durum, glenohumeral ekleme geniş hareket etme açısı sağlar. Fakat aynı zamanda stabilitesinin de azalmasına sebep olur. Eklem yapısı ön taraftan glenohumeral eklem, üstten korakohumeral eklem ve arkadan da rotator manşet kasları ile güçlendirilmiştir. 

Glenohumeral Eklem
Eklem 180 derece dönme, 180 derece fleksiyon, 90 derece de internal ve eksternal olan esneme hareketlerine izin verir. Ayrıca hiperekstanyion, abdüksiyon ve horizontal addüksiyon hareketleride, bu eklemin yardımı ile yapılır.
]]>
Eklem Çeşitleri https://www.eklem.org/eklem-cesitleri.html Wed, 28 Nov 2018 03:01:12 +0000 Eklem Çeşitleri, iskelet kemiklerinin birbiri üstüne eklendikleri bölgeye denir. Eklemler, kemikler ve iskelet sistemiyle beraber işlev kazanmaktadır. Bir varlığın neredeyse tüm ömrü boyunca hareket ettiğini göz önünde bulundu Eklem Çeşitleri, iskelet kemiklerinin birbiri üstüne eklendikleri bölgeye denir. Eklemler, kemikler ve iskelet sistemiyle beraber işlev kazanmaktadır. Bir varlığın neredeyse tüm ömrü boyunca hareket ettiğini göz önünde bulundurursak, eklemlerin hayatın devam etmesi adına ne kadar önemli bir bölüm olduğu anlaşılır. Eklemlerde ortaya çıkacak herhangi bir hasar, söz konusu bölgenin hareket kabiliyetini düşürecek; bu durum da canlıya ciddi anlamda fiziksel zarar verecektir. Üç çeşit eklem türü vardır:

Hızlı oynayan eklem: Elde bulunan parmaklar arasında yer alan eklemler, çok hızlı hareket eden eklemdir. Oynamayan eklemler, kafa bölgesinde bulunan kemiklerin birbirlerine eklendikleri yerde bulunan eklemlerdir. Burada yer alan eklem yerleri, testerenin dişleri tarzında birbirleri üstüne geçmiş durumdadır. Kemikler, bu çıkıntı ve girintilerle, birbirlerine oynamayacak biçimde eklenmiş vaziyettedir. Yarı oynar haldeki eklemler, omurgayı oluşturan omurların birbirlerine olan eklemelerinde ki eklemlerdir. Bunların oynamaları da oldukça azdır. Oynar eklemler için kol ve bacak kemikleri bağlantı kısımlarındaki eklemler, oynar eklemlerdir. Bunlar, iki bağlantı kemiğinin, eklem alanlarındaki istenen davranışı verecek bir biçimde oynayabilmesini becermiş olurlar. Böylece, bu eklemlerin yer aldığı kemikler, birtakım hareket yeteneğine sahip olan eklemler özelliğini kazanmış olur. 

Eklem Çeşitleri
Oynar haldeki eklem kemiklerden birinin başı, öbür eklem kemiğini çukuruna girmiş biçimdedir. iki kemik, birbirine eklem bağları ile bu şekilde bağlanmıştır. Kemiklerin birbirlerine sürtünmeleri esnasında aşınmalarını önlemek adına, bu eklem çevrelerinde kıkırdak yastıkları ve yumurta akı gibi bir madde ile sıvamak şeklinde kavgan bir hale getiren eklem keseleri bulunur. Eklem aralığında bulunan bu sıvının korunması ve o noktada bulunan her iki kemiğin de hareket kabiliyetinin sağlanması görev de eklemin bulunduğu kapsüle aittir. Oynar durumdaki eklemlerin çevresinde bir de hareketlere olanak sağlayan ve eklem kapsülünü koruma altına alan ligamentler vardır. Kasların son noktalarını oluşturan bölüm olan ligamentler aynı zamanda eklemin de hareketlerini ve yönlerini belirler. Birkaç tane oynar eklemin iç bölgesinde yer alan yani kapsülün arasında kalacak biçimde menisküs adı verilen yapılar ve iç tarafta bulunan lifamentler bulunur. Eklemlerde bulunan en önemli görev, vücut bölümlerinin ve iki kemiğin hareketini organize etmektir. 

Yarı oynar durumdaki eklemler: Çok kısıtlı ölçüde hareket edebilen, hareket sınırları belli olan eklemlerdir. Yarı oynar eklemler arasında sadece iki adet kemik kıkırdak bulunur, kemik ve eklem sıvıları aralarında boşluk bulunmamaktadır. 
Örnek vermek gerekirse; 
 • Alt çenede bulunan kemiği ağza bağlayan eklem,
 • Omurgadaki yer alan moru kemiklerini birbirine bağlayan eklemler
 • Parmaklarda bulunan eklemler
Oynamaz (Hareketsiz) durumdaki eklemler: Kemiklerin birbiri üstüne sıkıca kaynaması ile oluşan ve daha sonrasında hiç hareket etmeyen eklemlerdirler. Oynamaz durumdaki eklemi oluşturan kemik aralarında boşluk bulunmadığı görülmektedir. 
Örnek olarak; 
 • Baş bölgesinde bulunan kemikleri birbirine bağlayan eklemler 
 • Kuyruk sokumunda veyahut da sağrı omurlarını birbirine bağlayan eklemler
Eklemlerin sınıflandırılması

Eklemler yapısal ve fonksiyonel olmak üzere iki tip sınıflandırmaya tabi tutulurlar.

Yapısal sınıflandırma
 • Kartilaginöz eklemler
 • Synovial eklemler
 • Fibröz eklemler 
Fonksiyonel sınıflandırma 
 • Synovial eklemler 
 • Oynar eklemler
 • Oynamaz eklemler
 • Yarı oynamaz eklemler
]]>
Eklem Ve Kas Ağrıları https://www.eklem.org/eklem-ve-kas-agrilari.html Wed, 28 Nov 2018 15:37:00 +0000 Eklem ve kas ağrıları, Eklem, iskelet kemiklerinin arasında ki vücut bölümlerinin arasında hareket eylemini gerçekleştiren içindeki sıvı ile vücudun hareket kabiliyetini sağlayan yapıya eklem denir. Eklemi oluşturan t Eklem ve kas ağrıları, Eklem, iskelet kemiklerinin arasında ki vücut bölümlerinin arasında hareket eylemini gerçekleştiren içindeki sıvı ile vücudun hareket kabiliyetini sağlayan yapıya eklem denir. Eklemi oluşturan tüm yapıların sağlıklı olması iskelet sisteminin doğru çalışmasını sağlamaktadır.  Kemikler birbirlerine eklemler ile bağlanır. Eklemlerde oluşabilecek her türlü hasarlara karşı bölgenin hareket yeteneği kısıtlanır ve canlılara ciddi zararlar verir. Eklemlerin sınıflandırılması iki çeşittir. Eklemleri sınıflandırırken eklemin yapısal özellikleri ve eklemin fonksiyonel özellikleri olarak ayırıyoruz. İşlevlerine göre eklemler ise 3 gruba ayrılırlar. Hareketli eklemler, yarı hareketli eklemler ve hareketsiz eklemler olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

Eklem Ağrıları; genellikle her insan da görülen ve yakınılan bir rahatsızlıktır. Genel olarak insanların yaşam standartlarının etkileyip düşürse de fazla ciddi sorunlara neden olmamaktadır. Büyük eklemler de bilek, bel, omuz ve diz gibi eklemlerde oluşabilecek ağrılar dikkate alınması gerekmektedir. Fakat toplumumuz da bir gibi durumlar da insanlar fark etse bile rahatsızlığı önemsememektedir. İnsanların önemsememesinden kaynaklı olarak eklen ağrıları gittikçe şiddetlenerek kişiyi rahatsız etmekte ve genel olarak ameliyat gibi zor müdahalelere gerek duyulmaktadır. Eklemler vücudumuzda iki kemiğin birleştiği yerlerde oluşan ağrılar çoğu zaman sızlama şeklinde kendini belli eden durumlardır. Eklem ağrıları genelde kişiden kişiye değişik belirtiler gösterse de genel olarak eklemlerde kıkırdak dokunun ve kıkırdağın içinde ki sıvının azalması ve kas yapılarının zayıflaması ile ortaya çıkmaktadır. Karekteristik olan eklem ağrıları genel olarak ayak topuklarında, dizlerde, belde, boyun omurlarında ve kalça kısmında görülmektedir. Peki bu eklem ağrıları kimlerde görülür Eklem ağrıları her kişide görülebileceği gibi genellikle ailede eklem ağrısı görülen kişiler de çok daha sıklıkla görülebilmektedir.  Bunun dışında dengesiz ve çok ağırlık kaldıranlarda, et ve protein tüketiminin fazla olduğu kişilerde, metabolizması zayıf olan kişiler de ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler de sıkça görülebilmektedir. 

Eklem Ve Kas Ağrıları
Eklem Ağrılarının Belirtileri; Eklem rahatsızlıkları kişiden kişiye farklılık seyredebilmektedir. Bazı insanlarda hafif bir ağrı hissedilirken bazı kişiler de şiddetli bir ağrı olmaktadır. İlk olarak sızı şeklinde kendini gösterip daha sonra nöbetler halinde devam edebilmektedir. Bunların yanı sıra kişide hareket bozuklukları, eklemlerde oluşan şişlikler ve sertlikler, yapılacak hareketlerde güçlük problemi gibi belirtiler kendini sıklıkla gösterebilmektedir. Eğer bu belirtiler kişiler de gözüküyor ise bir uzman doktora başvurulması erken teşhisi sağlayabilmektedir.

Eklem Ağrılarının Tedavisi; Eklem ağrılarının tedavisinde 2 çeşit yöntem bulunmaktadır. Ancak eklem tedavisinde 2 çeşit yöntem bulunmaktadır. Ancak eklem tedavilerinde dikkat edilmesi gereken nokta ağrıyan yerin hangi eklemin  tam olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu iki tedavi şekli ise biri Akupunktur tedavisi diğeri ise Kaplıca tedavisidir.

Kas Ağrıları, hemen herkes daha önceden veya daha sonra yaşayacağı kaslara sahiptir. Genel olarak kas ağrıları 2-3 gün sürüp kaybolur iken bazı kas ağrıları ise aylarca insanlara ızdırap verebilmektedir. Kas ağrıları genel olarak sırt, boyun, bacaklar ve kollar da gözükse bile hemen hemen vücuttaki her yerde kas ağrıları oluşabilmektedir. Genel olarak kas ağrılarının oluşma sebebi sakatlıkların yanı sıra laktik asit dolayısı ile oluşmaktadır. Kas ağrılarının belirtilerinde tutulma, yanma, kramp, hassasiyet gibi belirtiler bölgelerde görülmektedir. Hasta olan kişiler ağrının yerini tam olarak tarif edememektedir. Çünkü kas ağrıları yüzeyseldir ve kas çalışma durumun da ke]]> Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir https://www.eklem.org/eklem-agrilarina-ne-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 00:21:12 +0000 Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir, konusuna başlamadan önce eklem ağrıları nelerdir, nasıl oluşur, tedavi yöntemleri ve nelerin iyi geldiğine bir göz atalım. Eklem ağrıları gündelik hayatımızda en sık duyduğumuz belk Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir, konusuna başlamadan önce eklem ağrıları nelerdir, nasıl oluşur, tedavi yöntemleri ve nelerin iyi geldiğine bir göz atalım. Eklem ağrıları gündelik hayatımızda en sık duyduğumuz belkide en çok yaşadığımız şikayetlerden birisidir. Normal yaşamımızı etkilemese de bazen ciddi bir hastalığın başlangıcı bazende yürüme ve hareket güçlüğü ile hayat standardımızı düşürebilmektedir. En sık eklem ağrısı şikayetleri ise en çok bel, omuz, kol, bacaklarda ki diz eklemleri ve boyun olarak göze çarpar. Şu soru aklımıza gelir nedir eklem ağrıları. Eklem ağrıları eklem kemiklerinin birleştiği noktalarda meydana gelir ve ağrı sızı şeklinde kendini gösterir. Eklem ağrıları genelde her insanda değişiklik gösterse de şikayetler kişinin yaşamını olumsuz etkileyen faktörlerdendir. 

Eklem ağrılarına sebep olan etkenler başlıca şöyle sıralanabilir. Eklem kıkırdak dokusunda ki zedelenmeler veya sertleşmeler kıkırdak dokuda meydana gelen bozulmalar ve eklem sıvısındaki azalmalar veya yetersizliklerden kaynaklanmaktadır. Eklem ağrısının belirtileri başlıca şunlardır. Hareket bozuklukları, hareketlerde yaşanan güçlükler, eklem yerlerinde şişlikler veya sertleşmeler, basit hareketlerde bile yaşanan beceri kayıpları şeklinde kendisini gösterir. Bazen bunlar hafif ağrılar şeklinde olabildiği gibi belli dönemlerde kendisini belli eden periyodik nöbetler şeklinde de olabilmektedir. Yukarıda yazdığımız şikayetleri olanların mutlaka bir hekime görünmeleri ve eklem hastalığının türünü teşhis ettirmeleri ve hekim gözetiminde tedavi yoluna gitmeleri gereklidir. Eklem ağrıları genelde kimlerde görünür konusuna da kısaca değinecek olursak, en sık fazla et tüketimi yapan kişiler, bilinçsiz bir şekilde ağrılık çalışmaları yapan veya ağırlık kaldıranlarda, bünyesi zayıf kişilerde, bağışıklık sisteminde sorun yaşayan kişilerde sık görülmektedir. 

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir
Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir konusuna değinelim biraz da. Burada en önemli konu, ilk önce bir hekime görünmeli ve doktorun hangi tür eklem ağrısı ve rahatsızlığın türü olduğu mutlaka testlerle ortaya konulmalı, doktorunuzun tavsiyesine göre hareket edilmelidir. Bunun yanı sıra alternatif yöntemlerde kullanılabilir. Kaplıca tedavileri eklem ağrılarında oldukça rahatlatıcı bir etken olacaktır. Suyun sıcaklığı ve içinde bulunan mineraller eklem ağrılarında oldukça faydalı bir yöntemdir. Akupunktur tedavisi eklem ağrılarını hafifletmekte ve tedavide oldukça geniş bir yeri olan tedavi şeklidir. Bütün bunların yanı sıra bitkisel destek olarak alternatif tıptan da faydalanılabilir. Eklem ağrılarına iyi gelen bitkiler;

Kiraz: Kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelerde bol bulunan ve renk verici antosiyanin maddesi antioksidan etkisi ile kiraz da oldukça bol bulunur, enerjik etki yaratması dinçlik hissi vermesi iltihap oluşumunu önleyici etkileri vardır. Son araştırmalarda göstermiştir ki kirazın Artrite karşı koruyucu ve artrit rahatsızlıklarını hafifletici özelliği de olduğu bulunmuştur.

Zeytinyağı: Ülkemizin zeytin üretimi bakımından zenginliğini de göz önüne aldığımızda zeytinyağı eklem ağrılarında oldukça faydalıdır. Zeytinyağının Antienflamatuvar özelliği ile bir çok ağrı kesici ilaçların etkisini göstermesi bakımından iltihaplanma enzimlerini yok edici bir özelliği vardır.  

Zerdeçal: Sarımtırak rengi ve biraz buruk tadı ile oldukça dikkat çeken zerdeçal bir Hint baharatlarının en önemli bitkilerinden birisidir. Yapılan klinik araştırmalar göstermiştir ki eklem iltihaplarında zerdeçal Kurkumin adlı madde ile eklem iltihaplarını azaltmış olduğu görülmüştür.

Somon Balığı: Yapısında bulunan Omega-3 yağ asitleri ile oldukça faydalı bir balık türüdür. İltihaplanma da iltihap önleyici olarak eklem ağrılarının hafifletilmesinde oldukça fayd]]> Kalça Eklemi https://www.eklem.org/kalca-eklemi.html Thu, 29 Nov 2018 23:08:33 +0000 Kalça eklemi, top şeklinde bulunan yuva bir eklemdir. Uyluk kemiği ve leğen kemiği yuvasının arasındaki uyumu ve bunların işlevinin sabitliğini sağlayan eklemdir. Bu eklem omuz eklemine benzer şekilde kalçaya kadar olmakla birli Kalça eklemi, top şeklinde bulunan yuva bir eklemdir. Uyluk kemiği ve leğen kemiği yuvasının arasındaki uyumu ve bunların işlevinin sabitliğini sağlayan eklemdir. Bu eklem omuz eklemine benzer şekilde kalçaya kadar olmakla birlikte, halka biçimli ve esnek yuvarlak yuvanın içerisinde bulunur. Diğer eklemlerin tersine hareketliliği ile birlikte temel unsur kalça eklemin kendisidir. Burada bulunan adelelerin güçlerinin dengeli olarak diğer bölgelere dağılmasını sağlar. Eklem kapsülü ve burada bulunan bağlara yardımcı olur. Kemikler arasındaki eklemi korumak için yastık etkisi yapan kalça eklemi, sürtünmeye engelleyen kıkırdak yapısı ile buradaki hasarı en aza indirmeye çalışır. Kalça eklemi uyluk kemiğinin birleştiği yerde bulunan oynak bir yapıda yer alır.

Kalça ekleminin görevi ve yapısı,

Kalça gövde tarafından gönderilen sinyalleri yukarı ve aşağıya doğru olan hareketleri engelleyebilme özelliğine sahip olan bölgedir. Omurgadaki bulunmayan hareketlenmelerin kasların ve katkısı ile burada birleşerek; vücudun ağırlığının bütün bölgelere dağıtılmasına kalça eklemi yardımcı olur. Ayrıca yürürken vücudun  ağırlığı her iki kalça ekleminde eşit olarak paylaşılır. Kalça eklemi gövde ve alt iskelet sistemini birbirine bağlayan yapı görevindedir. Burada karın boşluğu ve pelvisteki organların korunmasına katkı sağlar. Burada bulunan pelvis 3 parçadan oluşur ve bunlar ise pubis, iskion ve ilium denilen bölümlerden oluşmaktadır. Bunlar eklemlerin ve kemiklerin birleşmesi sayesinde asetabulumun meydana getirirler. Kalça eklemi yuva eklemi görevini üstlendiğinden dolayı femurun başı ve asetabulumun tarafından meydana gelmektedir. Burada bulunan kemiklerin vücudumuzun en kuvvetli eklemleri arasında yer almaktadır. Kalça eklemi içerisinde bulunan fibrokartilajenöz burada bulunan  ekleme ek bir destek sağlanması ile yer alır. Burada bulunan asetabılar boşluğunun sinovya ile sınırlanmış olarak yağ yastığı bulunmaktadır. Burada bulunan kalça ekleminin kapsülünde kalın fibröz bir yapı görülmektedir. Kalça ekleminin iç yüzeyinde ise sinovyal ve membran ile döşenmiş halde bulunmaktadır.  Bu gibi durumlarda gerekli tedavi uygulanarak, kişinin dinlenmesi ile kalça eklemi normal sağlığına döner. Burada Kalça eklemi etrafında birçok bursalar mevcuttur. Bunların içerisinde önemli olanları trokanterik bursa, iliopsoas bursa, iliopektineal bursa ve iskiogluteal bursa gibi isimlendirilen bursa bulunmaktadır. Burada bulunan trokanterik bursa kasların yapışma yerlerinde yer almaktadır ve 3 çeşitten meydana gelmektedir. İliopsoas bursa ise önde bulunan başka kas ile eklemin bulunduğu kapsülün arasında yer almaktadır. İskiogluteal bursa ise istikal ile bulunan buranın üzerinde yer almaktadır. Burada bulunan gluteus ve maksimus kasının ise burada bulunan kemik çıkıntısının daha sağlıklı hareket etmesini sağlamak için burada yer alır. 
Kas sisteminin hareketleri burada bulunan güçlü kaslar tarafından sağlanmaktadır. Normal kas hareketi açıklığı muayene pozisyonuna göre değişiklik göstermektedir. Diz ekleminde koleksiyonda iken kalça eklemi 125 dereceye kadar fleksiyon yapabilir. Diz eklemindeki pozisyon 90 derece kasların gerilmesi bulunur ve diz hareketin sınırlı olmasına sebeptir. Ancak kalça eklemi yaptığı hareketler ile oldukça esnek yapıdadır ve çok güçlü kaslara sahip bir bölgedir. Kalça ekleminin sinirler tarafından hareketleri ve dolaşımı sağlanmaktadır. Burada bulunan kan dolanımını ise medial arterlerden kaynaklanan arterlerde sağlandığı bilinmektedir.

Kalça Eklemi
Kalça ekleminin ağrıları,

Kalça eklem ağrısı genellikle buradaki ağrılar için ifade edilsede  ağrısı kasıktan uyluğa kadar, hatta bacaktan diz bölgesinde kadar yayılan ağrılar olarak gözlenebilir. Her yaş döneminde karşılaşılması mümkün olan kalça eklemi ağrılarının arasında kilo almak, genetik problemler, yaralanmalar, hastalıklar ya da herhangi bir t]]> Eklem Kapsülü https://www.eklem.org/eklem-kapsulu.html Fri, 30 Nov 2018 00:29:32 +0000 Eklem Kapsülü, insanlarda, omurgalı hayvanlarda bulunan vücutlarında bulunan bulunan kemiklerin uç uca gerek birleşmesiyle oluşan yapıdır. Eklemler kemiklerimizin hareketini sağlar. Bir eklemin meydana geldiği kısım birb Eklem Kapsülü, insanlarda, omurgalı hayvanlarda bulunan vücutlarında bulunan bulunan kemiklerin uç uca gerek birleşmesiyle oluşan yapıdır. Eklemler kemiklerimizin hareketini sağlar. Bir eklemin meydana geldiği kısım birbiri ile uyumlu olduğu yerdir ve bu yer kıkırdaktan oluşan bir yapı ile kaplıdır. Eklemdeki mesafe arasında boşluk bulunmaktadır. Bu boşluk eklem kapsülü ile çevrelenmektedir. Eklem kapsülü sert bir bağ dokusundan oluşmuş yapıya sahip koruyucu gibidir. Eklemi çevreleyen kemiklerin kıkırdak kısmının yüzü sinovial membran adı verilen ince zar gibi hassas bir hücre ile kaplıdır. Bu zar sadece kıkırdağı çevrelemekle kalmaz ve sinovial mayi adı verilen bir salgı salgılar. Bu salgı hem kıkırdağın besler hem de eklemin kayganlığını sağlayarak eklemin hareketini kolaylaştırır. 

Eklem Kapsülü
Eklem kapsülü, etrafındaki bağlar sayesinde oldukça sağlam bir yapıya sahip olur. Vücudumuzda bulunan tüm eklemleri çevreleyen eklem kapsülü bulunmaktadır. Bu eklem kapsülü içeriye hava almaz böylece eklem içine negatif hava basıncı girmez. Eklem sistematiğinin en temel görevi serbest hareket sistemini sağlamaktır. Bunu da eklemi çevreleyen kapsülün, kasların ve bağların sayesinde en az enerji harcanarak en fazla hareketi yapabilecek şekilde düzenlediği incelenmektedir. Bu bağlamda eklemler 3'e ayrılır; oynar eklemler, yarı oynar eklemler, oynamaz eklemlerdir. Bir düzlemde ya da bir yönde hareket eden eklemlere menteşe eklem adı verilir. Bu eklemler parmak, diz ve dirseklerimizde bulunan eklemlerdir. El bileği trokoid eklemdir. Trokoid eklem ise uzun bir eksen etrafında dönme hareketi yapan ekleme denir.
]]>
Eklem Kireçlenmesi https://www.eklem.org/eklem-kireclenmesi.html Fri, 30 Nov 2018 21:24:25 +0000 Eklem Kireçlenmesi, halk arasında kullanılan isimdir. Bilimsel adı ise Osteoartrit’dir. Eklem kıkırdak yapısının incelmesi ,bozulması, aşınması, ve kıkırdak kaybına sebep olan bir hastalık türüdür. Bununla beraber, e Eklem Kireçlenmesi, halk arasında kullanılan isimdir. Bilimsel adı ise Osteoartrit’dir. Eklem kıkırdak yapısının incelmesi ,bozulması, aşınması, ve kıkırdak kaybına sebep olan bir hastalık türüdür. Bununla beraber, eklem kıkırdağının altında yer alan kemik dokusunda da ortaya çıkan değişiklikler sonucunda kemikte büyüme veyahut da eklem kenarında çıkıntılar oluşur. Sonuç olarak eklem kireçlenmesi eklemlerin doğal yapısını bozarak, eklemlerin hareketlerinde kısıtlanma meydana gelmesine ve ağrı oluşmasına sebep olur. Eklem kireçlenmesi en çok rastlanan eklem rahatsızlığıdır. Hastalık sıklıkla yavaş ilerler. Fakat bazı durumlarda eklemin belli bir bölgesini etkileyebildiği gibi bazen ise eklemde yaygın ve şiddetli değişiklik oluşabilmektedir.

Eklem kireçlenmesi, eklemde ortaya çıkan kıkırdak kaybının ya da hasarının bir sonucudur. Eklemde ağrı oluşmasına sebep olur. Normal işlevini gerçekleştiren eklemlerde eklemin içinde yer alan her bir kemik parçasının ucunda söz konusu kemiği kavrayan ve kemiğin üstünü örten kıkırdak ismi verilen bir doku mevcuttur. Kıkırdak eklemin yaptığı hareketin daha rahat yapması için yumuşak ve kaygan bir konum oluşturur. bu konum kemiklerin arasında yastık gibi hareket etmektedir. Kemiklerin birbiriyle temasına engel olur. Eklem kireçlenmesi kıkırdak zarar görme süreci zaman içerisinde ve yavaş yavaş oluşur.

Kıkırdak yapısı bireyin yaşının ilerlemesi ile birlikte değişmeye başlar. Yaşla beraber kıkırdak ta bireyle beraber yaşlanır. Aşırı ve kötü kullanılan ya da hastalık bulunan eklemde kıkırdak daha kolay bir şekilde zarar görür. Bu kıkırdak sorununun oluşma süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Ailesinde kireçlenme olmuş veyahut da daha önce eklem ameliyatı geçirmiş, eklemde yaralanma bulunan bireylerde kireçlenme daha kısa zamanda ve kolay gelişir. Zamanla, eklem uç kısmında bulunan zar kıkırdak hasarına bağlı olarak iltihaplanır. Bu iltihaplanmanın sonucun kıkırdak daha fazla hasar alır. Eklemde şişliğe sebebiyet verir. Kıkırdak aşınıp yok oldukça alttaki kemik ortaya çıkar ve eklem daha önceden sahip olduğu doğal şeklini kaybedebilir. Kemiğin uçları kalınlaşmaya başlar ve eklemde yer alan yumuşak dokuların kemik ile bağlandığı noktalar (yani kemik sürtmeleri) oluşur.

Eklem Kireçlenmesi

Kıkırdak hasarıyla beraber, eklemde yer alan eklem zarlarından salgılanan sıvı normal özelliğini kaybeder ve bu sebepten dolayı eklem hasarı ilerler. Bu eklemde bulunan zarların salgılamaya başladığı eklem sıvısı, eklemde şok emici veyahut da kaydırıcı olarak görev alır ve eklemin en doğru şekilde çalışması için çok önem arz etmektedir. Eklem sıvısı genellikle hyalüronan ismiyle adlandırılan bir maddeden oluşmaktadır. Eklem kireçlenmelerinin içinde hyalüronan yeteri oranda bulunmayabilir ve hyalüronanın niteliği bozulmuş olabilir. Ortaya çıkan bu değişiklikler eklemde yer alan kıkırdak yıkımının ve belirtilerinin nedenlerinden biri olabilmektedir.

Kireçlenmede esnasında gerçekleşen Evreler

Kireçlenme kemiklerde meydana gelen yıpranmaya (yani dejenere olması) başladığı ilk aşamada eklemlerde gözle görülür şişlik ve sıcaklık artışı olur. İleri ki evrede ise kaslarda ve eklem bölgesi çevresinde yer alan bağlarda spazmla kontraktür adı verilen hareket zorluğu durumu ortaya çıkar. Oluşan bu sertlik önce ilk adım sertliği adı verilen sabahları yataktan kalkma ve ilk adımı atma arasında geçen bütün evredeki sertliktir. Hastayı yürütmekle ve hareket ettirmekle spazm ve ağrı azalır. Hareket azlığı, eklemde oluşan şekil bozukluğu, ellerde ya da parmak kenarlarında oluşan kalçada şekil bozukluğu, şişme, dengesiz yürüme, sırtta eğrilme, dizde eğrilmeler ve topallama durumu ortaya çıkar. Bu durumdaki hastalara genel olarak çarpma ,travma ve düşmeye zorlayıcı hareketten korunmayı öneriyoruz. Bunun yanında belli zaman aralıklarıyla hastanın eklemini dinlendirmesi gerekmektedir.

Belirtiler]]> Eklem Romatizması https://www.eklem.org/eklem-romatizmasi.html Sat, 01 Dec 2018 20:29:38 +0000 Eklem romatizması, günümüzde insanların başına en çok gelen sağlık sorunlarından biridir. Çok yaygı bir şekilde görülen bu durum birçok kişiye ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Eklem romatizmasının net bir tedavisini Eklem romatizması, günümüzde insanların başına en çok gelen sağlık sorunlarından biridir. Çok yaygı bir şekilde görülen bu durum birçok kişiye ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Eklem romatizmasının net bir tedavisinin olmaması ise bu durumun artışının en büyük nedenleridir. Eklem romatizması, aslında bulaşıcı bir hastalık değildir. Fakat bu sorun kalıtsal olarak kişiden kişiye geçtiği için birçok zaman ailede bir kişide görüldüğünde diğer kişilerde de görülür. Bu nedenle ailede eklem romatizması yaşayan bireyler varsa, diğer bireylerin bu durum hakkında önlem almaları gerekmektedir. Eklem romatizması, aslında tek başına bir hastalık değildir. Çünkü bu hastalık, birçok zaman diğer farklı sağlık sorunlarının ya da diğer durumların eklemlere zarar vermesi ya da vücutta sağlık sorunlarına yol açması nedeni ile meydana gelmektedir. Eklem romatizmasının yüzden daha fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden en önemlisi ve kişilerde en çok soruna neden olanı ise iltihaplı olan eklem romatizmalarıdır. Bu eklem romatizmasında kişilerde çok ciddi şişmeler meydana gelir ve kişinin şişen bölgesinde çok büyük şekil bozuklukları meydana gelir. Eklem romatizmasının insanlarda verdiği en büyük rahatsızlık ise beraberinde getirmiş olduğu şiddetli sancılardır. Meydana gelen sancılar, kişilerin hareket etmesini engelleyerek, birçok işin aksamasına neden olur. Bu ağrılar bazen insanları uykusundan uyandıracak kadar büyük olabilir. Eklem romatizması olan insanlara, doktorlar güçlü ağrı kesiciler vermektedir. Bu ağrı kesiciler bazen 1000 mg hatta 1500 mg kadar artabilmektedir. Bu kadar etkili ağrı kesicilerin kullanılmasına rağmen kişilerdeki ağrılar dindirilemeyebilir. 


Eklem Romatizması
Eklem romatizması, dikkate alınmadığında ya da önemsenmediğinde çok ciddi organ hasarlarına neden olmaktadır. Bu nedenle sorun daha da ilerlemeden önce bu duruma bir dur demelisiniz. Bazı insanlarda eklem romatizması, son derece gizli ilerlemektedir. herhangi bir ağrıya neden olmadığı gibi herhangi bir belirtiye neden olmayan eklem romatizması, aniden ortaya çıkarak ciddi sorunları karşınıza çıkarabilir. Bu durumun yanı sıra eklem romatizması, bazen vücutta gezici olabilmektedir. Bu romatizma ayrı bir grupta incelenir. Gezici eklem romatizması, vücutta farklı eklemler üzerinde etkili olduğu için kişide ağrılar ve şişlikler de değişken olur. Eklem romatizması, insanlarda psikolojik olarak meydana gelebilmektedir. İnsanlarda psikolojik olarak stresin, aşırı heyecanın ya da korkunun eklem romatizmasına neden olması gibi bir durumdan söz etmek mümkündür. Eklem romatizması olan insanlar bu durumlar nedeni ile kısa da olsa bir tatil yaparak kafalarını dağıtabilirler. Birçok kişi bu sorunun neden ağrılara ve şişliklere neden olduğunu merak etmektedir. Aslında bu sorunun cevabı oldukça basittir. Eklem romatizması sorunu meydana geldiğinden bölgede kan akışı ve diğer sıvıların akışı zorlaşır. Bu nedenle şişlikler ve çok şiddetli ağrılar meydana gelir. Eğer şiddetli eklem romatizmasına müdahale edilmez ise kişilerde kalıcı sakatlıklar meydana gelebilir. Bu nedenle zamanında ve erken müdahale çok önemlidir. Eklem romatizmasının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bunlardan en çok belirleyici olanları ise;
 • Kişilerde bu sorun var ise bir süre sonra deri altında bezeler meydana gelecektir ve bu bezeler elle hissedilir bir hale gelecektir. Bu bezelere neden olan durum ise bölgede bulunan iltihaplardır. 
 • Eklem romatizmasının görüldüğü alanda meydana gelen şişlikler, eklem romatizmasının en büyük belirtisidir. Bu şişliklerle birlikte eğer kişi şiddetli ağrılar yaşıyorsa bu duruma direk olarak eklem romatizması denilebilir. Fakat yinede doktor tarafından tahliller şarttır.
 • Eğer eklemdeki şişlikler farklı bölgelerde de etkili oluyorsa bu romatizma türünün gezici olduğunu da anlayabilirsiniz. Bunun için doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Hastalar eğer geceleri ve sabahları ağrılarının çok]]> Eklem Şişmesi https://www.eklem.org/eklem-sismesi.html Sun, 02 Dec 2018 05:27:31 +0000 Eklem şişmesi, insanlarda bulunan tüm eklemlerde meydana gelebilecek bir durumdur. Eklemler, bazen oldukça fazla bir şekilde şişerek insanlarda ciddi sorunlara neden olmaktadır. Eklem şişmesi, birçok zaman kendi başına görülmeye Eklem şişmesi, insanlarda bulunan tüm eklemlerde meydana gelebilecek bir durumdur. Eklemler, bazen oldukça fazla bir şekilde şişerek insanlarda ciddi sorunlara neden olmaktadır. Eklem şişmesi, birçok zaman kendi başına görülmeyen bir durumdur. Yani eklemlerin şişmesine gene olarak farklı hastalıklar neden olmaktadır. İnsan vücudunda en çok bacak ve ayak bileği eklemleri bu gibi sorunlar yaratmaktadır. Bu durumun  nedeni ise herkesin tahmin ettiği gibi bu eklemlerin üzerinde çok fazla yük olmasıdır. Eklem şişmesi, sorunu yaşayan insanların kesinlikle bir muayene olmaya ihtiyaçları vardır. Çünkü meydana gelen şişliklerin çok ciddi nedenleri olabilir. Eğer kişi muayene olmazsa, hiç beklemediği zamanlarda çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bazı insanların spor etkinlikleri ile araları çok iyidir. Basketbol, voleybol ve futbol başta olmak üzere birçok spor dalı, insan vücudundaki eklemleri ilgilendirmektedir. Eklem şişmesi yaşayan insanların yüzde atmışı, yapmış olduğu sporlar nedeni ile ekle sorunları yaşamaktadır. Aniden yapılan sert hareketler ya da spor sırasında küçük kazalar sırasında eklemler çok zarar görmektedir. Eklemlerin zarar görmesi durumunda en büyük belirti ise şişliklerdir. Eklem şişmesi durumu, kişinin atlattığı kazalardan oldukça uzun süreler sonra anlaşılabilir. Çünkü eklemdeki bağlar ve dokular, genellikle kişinin dinlenmesi sırasında rahatsızlıklarını belli ederek şişmelere neden olur.

  Eklem şişmesi, tek başına görülmez. Yani eklemin şişmesi durumunda kesinlikle ağrılar meydana gelir. Fakat ağrılar, bazı insanlarda son derece şiddetli geçerken bazılarında oldukça hafif bir şekilde seyreder. Bu nedenle eklem şişmesi durumunda eklemin ağrımasını beklemeden doktorunuza giderek meydana gelmiş olan bu problemin nedenini öğrenmelisiniz. Eklem şişmesine müdahale edilmediğinde bu durum zamanla kronik bir hal alabilmektedir. Özellikle ara ara meydana gelen eklem şişmeleri, kişilerde kronik bir alır. Bu durumda bu sorun engellenemez bir şekilde sürekli olarak meydana gelir. Kimi insanlarda ayda bir görülen kronik eklem şişmesi, kimi insanlarda her hafta görülebilir. Günümüzde yapılan araştırmalara ve gözlemlere göre kronik eklem şişmesi yaşayan insanların birçoğunda soruna çözüm bulunamadığı için kalıcı eklem hasarları meydana gelmiştir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için bu gibi eklem sorunlarınıza çözüm bulana kadar peşini bırakmayın. Aksi halde ileri zamanlarda bu durum ile çok daha fazla uğraşabilirsiniz. Eklemin normalden çok daha büyük göründüğü bu durum aynı zamanda çok sert bir hal alarak çok büyük hareket kısıtlamalarına neden olur. Aslında meydana gelen hareket kısıtlanması sorunları da şişen eklemin yerine göre farklılıklar gösterebilir.  

  Eklem Şişmesi
  Eklem şişmesinin nedenleri:
  • Eklemde meydana gelen kırılma ya da buna benzer hasarlar eklem şişmesine neden olur. Kimi insanlarda bir ay önce alınmış olan hasarlar ve darbeler bile eklem şişmesi sorununa neden olabilmektedir. 
  • Kişilerdeki romatizma hastalıklarında da eklemlerde ara ara şişmeler ve çok şiddetli ağrılar görülebilmektedir. 
  • Eklem şişmesi sorunu bazen de kişilerin eklemlerini aşırı zorlaması durumunda görülen bir durumdur. Özellikle yanlış yapılan egzersizler ve gün içerisinde çok fazla bisiklet sürmek gibi durumlarda eklem şişmesi sorunu meydana gelebilir. 
  • Eklem şişmesinin bir diğer nedeni de kemik iltihabı hastalığıdır. Sanki bir kansermiş gibi belirtilere neden olan bu hastalık, çok ciddi şişme sorunlarına neden olmaktadır. 
  Genel olarak, eklem ağrıları ve şişmeleri çok artmış ise kişilerin en geç iki gün içerisinde doktora giderek muayene olmaları gerekmektedir. Eğer kişilerde eklem şişmesi ile birlikte yüksek ateş sorunu varsa bu durumda iki günü de beklemeden doktor muayenesi şarttır. Bunun yanı sıra eğer eklemdeki şişme sorunu darbeye bağlı olarak gelişmişse, sorunun çok büyük olması iht]]> Diz Eklemi https://www.eklem.org/diz-eklemi.html Mon, 03 Dec 2018 00:25:49 +0000 Diz Eklemi, vücudun en hareketli ve en iri hayati önem taşıyan eklem diz eklemidir. Dizin yerinde sabit kalmasını çapraz bağlar ve yan bağlar üstlenmektedir. Çapraz bağlar adı verilen bağ sistemi, diz eklemi içinden yol alar Diz Eklemi, vücudun en hareketli ve en iri hayati önem taşıyan eklem diz eklemidir. Dizin yerinde sabit kalmasını çapraz bağlar ve yan bağlar üstlenmektedir. Çapraz bağlar adı verilen bağ sistemi, diz eklemi içinden yol alarak kaval ve uyluk kemiklerini birbirlerine bağlamaktadır. Bu bağlantı sonrasında dizler bükülürken ve diz sabit bir şekilde düz dururken olması gereken sabit duruşu da sağlamaktadırlar. Bacak ön kısmında yer alan bağlara ön çapraz bağlar ve bacağın arka bölgesinde bulunan bağa ise arka çapraz bağlar adı verilmektedir. İnsan vücudunun tüm ağırlığını taşıyan ve oldukça mühim bir organ olarak görev alan diz ekleminde, meydana gelen bazı problemler diz bölgesinde aşırı yükün olması ve uygulanan spor hareketleriyle bazı sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca dize binen aşırı yük sebebi ile kıkırdak sorunları da kendini göstermektedir. Kıkırdak ise eklem uçlarında yer alan iki kemiğin birbiri ile birleştiği bölgede kemik uçlarını koruma altına alan parlak ve kaygan yapıdır. Kıkırdaklar altta yer alan kemiğin yanı sıra eklem sıvısı ile beslenmektedir. Kıkırdaklarda problem çıkması halinde, kişilerin aktivite ve hareketlerinde sorunlar meydana gelebilmektedir.

  Diz eklemi, insan vücudunun en karmaşık ve en iri eklemi olarak bilinmektedir. Bu işlemini oldukça önemli üç kemik olarak bilinen diz kapağı, kaval, uyluk ve dört mühim bağ olarak bilinen dış yan, iç yan, ön çapraz ve arka çapraz bağlar ile pek çok menisküs, tenton ve kaslar dış ve içi meydana getirmektedir. Bu kemiklerden diz kapağı diz bölgesinin ön kısmında, kaval kemiği altta ve uyluk kemiği ise üst bölgede bulunmaktadır. Oynar eklemler benzeri adı geçen kemiklerin de içlerinde kıkırdak yer almaktadır. Aşırı kilo, hareket ve yükün bir bölgeye yüklenmesi gibi sebeplerle meydana gelen eklem ağrıları genellikle yaşlılarda hissedildiği kadar henüz genç kişilerde de rastlanmaktadır. Bu hastalık ilk başlarda fark edilirse uygun egzersiz ve spor hareketleriyle iyileşmesi oldukça mümkündür. Özellikle eklemleri etkisi altına alan rahatsızlıklar artroz ve artrit olarak iki türde rastlanmaktadır. Artrit olarak bilinen hastalık iltihap içeren eklem rahatsızlıkları için kullanılmakta ve pek çok farklı türü bulunmaktadır.
  Diz Eklemi
   Bu türler arasında sıklıkla rastlanan türü de romatoid artrit olmasının yanı sıra artoz adı verilen rahatsızlık ise iltihap içeren bir rahatsızlık değildir. Bu hastalık 60 yaş üzeri kişilerde kemiklerin yıpranıp aşınması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır ve 45 yaş altı kişilerde nadiren rastlanan bu önemli rahatsızlık ülkemizde aşağı yukarı 5 milyona yakın kişiyi etkisi altına alarak eklem aşınmasına sebep olarak gösterilen bir hastalıktır. Kişilerde meydana gelen eklem ağrıları o kişinin yaşam kalitesini en aza indirerek yaşama sevincini elinden alarak hareket ve aktivitelerini kısıtlamasının yanında atılan her adımı bile güçlükle yapabilmektedir. Ancak meydana gelen ağrılar yüzünden aktivitelerini en aza indiren yani eklemlerden kaynaklanan ağrılara yenik düşen bir kişi kendine kötülük yapmış olur. İltihap barındırmayan bu eklem rahatsızlığının olası nedenleri ise hareket azlığı, aşırı kilo ve yükün bir tarafa binmesinin yanında doğuştan veya sonradan dış nedenlerden dolayı meydana gelen eklem hastalığıdır.
  ]]>
  Eklem Kilitlenmesi https://www.eklem.org/eklem-kilitlenmesi.html Mon, 03 Dec 2018 21:07:59 +0000 Eklem Kilitlenmesi, Eklem kilitlenmesi hastalığı, isminden de anlaşıldığı üzere tüm eklem- bağ olan bedensel yapı bölümleri için geçerli olabilecek bir rahatsızlık durumudur. Eski dönemden günümüze dek hemen hemen her in Eklem Kilitlenmesi, Eklem kilitlenmesi hastalığı, isminden de anlaşıldığı üzere tüm eklem- bağ olan bedensel yapı bölümleri için geçerli olabilecek bir rahatsızlık durumudur. Eski dönemden günümüze dek hemen hemen her insanın özellikle yetişkin ve ileri yaş grubu kişi veya kişilerin sıkça yaşadığı, kimi zaman kendiliğinden kısa sürede düzelebiliyor olurken, çoğu zaman önemli bir süreç ve zor bir dönemin habercisi olabilmektedir. Eklem kilitlenmesi rahatsızlığı başlı başına bir hastalık olmamakla beraber bir takım hastalıklar sonucunda meydana gelmektedir. Özellikle romatizma, diyabet, gut hastalığı, eklem iltihabı gibi dokuların yapısını değiştirerek kemik şekillerine direk etkisi olan hastalıklar sonucunda eklem kilitlenmesi yaşanabilmektedir.

  Eklem kilitlenmesi günümüzde en sık şekilde gut hastalığı nedeni ile ayak bağ parmağı şişmesi ile başlangıç yapıp zamanla diz, bel ve boyun bölgesine ilerleyen şekilde gözlenmektedir. Bu durumu takiben, tıp dilinde Lomber Faset olarak tabir edilip halk arasında bel kilitlenmesi olarak bilinen hastalık yaygın şekilde eklem kilitlenmesi durumunun yaşandığı alandır. Bazı kol ve boyun bölgesi eklem kilitlenmesi durumu kısa süre sonra hiç bir müdahalede bulunulmadan iyileşebilmektedir. Fakat eklem kilitlenmesi yaşıyor olan kişi veya kişilerin alt yapısında bulunan tetikleyici ve ilerlemiş bir hastalık var ise muhakkak tıbbi müdahale gerektirmektedir.

  Eklem kilitlenme rahatsızlığının temel oluşum sebebi vücutta bulunan iltihaplı rahatsızlıklardır. Gut hastalığında ise durum iltihaplı bedenden kaynaklanmaz. Kanda bulunan ürik asit, sınırlı düzeyin üzerinde bir seviyeye çıktığı zaman eklem aralarında kristaller oluşturur. Bu ürik asit kristalleri, eklem arasında birikir ve şiddetli ağrılara sebebiyet vererek tedavi edilemediği zaman sıra ile diğer eklemlere yürüyerek vücut eklemlerini sarar. Diğer iltihaplı romatizma ve diyabet hastaları kemik ve eklem dokularının bozulması nedeni ile eklem kilitlenmesi yaşamaktadırlar.

  Eklem Kilitlenmesi
  Eklem Kırılması Tedavisi

  Eklem kırılması tedavisi yaşıyor olan kişi veya kişiler bir an önce zaman kaybetmeden hekime başvurmalıdırlar. Özellikle, daha önce romatizmal bir rahatsızlığı olduğunu veya diğer tetikleyici hastalıklarının olduğunu bilmiyor olan kişi veya kişiler alt yapısında bulunan hastalığının da ortaya çıkması için tıbbi danışım göstermelidir. Eğer eklem kilitlenmesine sebebiyet veren alt durum hastalığı iltihaplı bir hastalık türü ise tedavi sürecinde muhakkak ki bedende bulunan iltihap durumunun düzelmesi için antibiyotik tedavi sunulacaktır. Hastanın antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilme durumu göz önüne alınarak, iltihap kuruduğu ve tamamen vücutta bastırıldığı veya temizlendiği zaman fizik tedavi sürecine sokularak yavaş ve dikkatli şekilde bu fizik tedavi programına uyarak eklem kilitlenme hastalığını güvenle çözebileceklerdir. Fizik tedavi süreci, eklem kilitlenme sorunu yaşanan bölümlere ve hastalığın şiddetine göre değişim göstermektedir.
  ]]>
  Sakroiliak Eklem https://www.eklem.org/sakroiliak-eklem.html Tue, 04 Dec 2018 07:04:11 +0000 Sakroiliak Eklem, leğen kemiği ve omurga arasında bulunan ekleme verilen isimdir. Bunların birbirine bağlanmasını sağlar. Aynı zamanda buradaki kasların yapışma yerdir. Dokuların esnekliğinin yanında gövdenin ağırlığının, Sakroiliak Eklem, leğen kemiği ve omurga arasında bulunan ekleme verilen isimdir. Bunların birbirine bağlanmasını sağlar. Aynı zamanda buradaki kasların yapışma yerdir. Dokuların esnekliğinin yanında gövdenin ağırlığının,basılan yerden gelen baskının azaltılmasını sağlar. Ağrı eklemin arka tarafında gerçekleşir ve kalçaya da yayılma gösterebilir. Bazen kalçaya yayılmakla kalmaz dize kadar da ağrı inebilir. Bu durumda iki tedavi yöntemi vardır. Birincisi enjeksiyon yöntemi ikincisi ise egzersizlerdir.

  Sakroiliak eklem enjeksiyonu nedir

  Eklemin içine lokal anestezik ve steroid karışımın enjekte edilmesiyle olur. Bu işlem kesinlikle floroskopi altında gerçekleştirilmelidir. Bazı romatizma hastalıkları, eklemde iltihaplanmaya neden olan kronik ya da akut travmalar sonrasında sakroiliak ekleminde sıvı birikmesinin bu bölgede bulunan sinir ve kaslara baskı yapması sonucunda ağrı meydana gelir. Enjeksiyon yapımındaki amaç ise bu sıvının azaltılarak baskıya engel olunmasıdır. Bu işlem yapıldıktan 15-20 dakika sonra hastada olan ağrı azalacaktır. Bu işlem de sadece hastada işlem sonrasında iğne girişinde ağrı olabilir. Bu da doğal bir sonuçtur. İşlem hastanın sağlığı açısından ameliyathane ortamında gerçekleşir ve kısa süren bir işlemdir. İşlem yapılırken iğnenin giriş yeri uyuşturulur ve aynı zamanda damardan da sakinleştirici ilaçlar verilerek hastanın daha da rahat ettirilmesi sağlanır. İşlem bazı hastalarda 1-2 sefer de sonlandırılabilir ama bazı hastalarda sonuç vermeyebilir. Bu işlem alerjisi olan hastalara ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalara uygulanmaz.

  Sakroiliak Eklem
  Sakroiliak eklem ağrıları için egzersizler 
  • Ayakta uyluk arka kaslarını germe 
  • Gövde rotasyonu
  • Kalça adduktor germe 
  • Guadriseps germe
  • Kalça adduktor için izometrik germe
  • Gluteus kasma
  • Dizleri göğüse çekme
  • Tek dizi göğüse çekme Hareketleri yapılarak rahatlatılabilir. Bu egzersizler sonuç vermezse yani rahatlama olmazsa enjeksiyon işlemi yapılarak hasta rahatlatılır. 
  ]]>
  Yarı Oynar Eklemler https://www.eklem.org/yari-oynar-eklemler.html Tue, 04 Dec 2018 08:09:30 +0000 Yarı Oynar Eklemler, Eklemler iskelet sistemindeki kemikler ile birlikte çalışırlar. Eklemin tanımı ise iki kemiğin birleştiği yerdir. Canlılar için eklemler çok önemlidir. Çünkü bir canlının yaşamında hareket etmesi içi Yarı Oynar Eklemler, Eklemler iskelet sistemindeki kemikler ile birlikte çalışırlar. Eklemin tanımı ise iki kemiğin birleştiği yerdir. Canlılar için eklemler çok önemlidir. Çünkü bir canlının yaşamında hareket etmesi için çok önemli bir unsurdur. Eğer hasar görürse eklemler hasar gören kısımda hareket kaybı oluşur.Eklemler işlevlerine göre üç çeşidi vardır. Bunlar oynamaz eklemler, Yarı Oynar Eklemler ve oynar eklemlerdir. Eklemler yapılarına göre de sınıflandırılırlar: fibröz eklemler, kartilaginöz eklemler ve sinoviyal eklemlerdir.

  Yarı Oynar Eklemler oynar eklemler gibi tam hareketli değildirler. Hareketleri sınırlı eklem çeşididir. Kemiklerin hareketini kolaylaştırır. Yarı Oynar Eklemlere kıkırdaksı eklemler veya yarı hareketli eklemler de denir. Yarı Oynar Eklemimiz olmasaydı dik duramazdık. Akışkan bir yapıya sahip olabilirdik. Yarı Oynar Eklemler ikiye  ayrılır. Bunlar sinkondrozis tipi eklemler ve simfizis tipi eklemlerdir. Sinkondrozis eklemler eklemler arasındaki kıkırdak dokudur. bu kıkırdak doku daha sonra sertleşerek eklem haline dönüşür. Diğer eklem tipi olan simfizis eklem tipi ise kemikler arasında bağ ve kıkırdak dokusu oluşan disk adı verilen bir yapı vardır. 

  Yarı Oynar Eklemler
  Yarı Oynar Eklemlere örnek olarak alt çene kemiği, göğüsteki kemikler ve omurlardaki kemikler örnek verilebilir. Yarı Oynar Eklemlerin amacı hareket ettirmek değildir. Amacı sadece eklemlerin olduğu bölgede esnekliği sağlamaktır. Sağlık açısından eklemleri korumak çok önemlidir. Dikkat edilmezse insan yaşamında hareketleri zorlar. Ufak ağrılarda dahi doktorunuza başvurmalısınız. Yoksa hasar gören bölge şişebilir ve hareketinizi zorlaştırır. Düzenli spor yapmalıyız. Oturuş şeklimize dikkat etmeliyiz. Kamburumuzu çıkararak değilde dik bir şekilde oturmalıyız. Ani hareketlerde bulunmamalıyız. Çok ağır eşyalar taşımamalıyız.
  ]]>
  Omuz Eklem Ağrısı https://www.eklem.org/omuz-eklem-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 01:10:31 +0000 Omuz Eklem Ağrısı: Omuz vücutta kolları gövdeye bağlayan birçok kaslarla ve sinirlerle oluşan ve kollarımızı, ellerimizi rahat hareket etmemizi sağlayan eklemlerdir. Omuz bölgesi iki kemikten oluşur vücudun arka kısmında Omuz Eklem Ağrısı: Omuz vücutta kolları gövdeye bağlayan birçok kaslarla ve sinirlerle oluşan ve kollarımızı, ellerimizi rahat hareket etmemizi sağlayan eklemlerdir. Omuz bölgesi iki kemikten oluşur vücudun arka kısmında olup kolu gövdeye bağlayan geniş üçgen şeklinde yassı kemik ve kaslarla donanmış omuz kemik yapısına verilen isimdir. Vücudun en hareketli bölgesi omuz ve kollarda oluşan kasların altında yumuşak kaygan kese bulunur, bu kese içinde ürettiği kayganlaştırıcı sıvıyla kemikle kasların arasındaki ilişkiyi kesip rahat ve kolay harekeleri sağlar.

  Omuz ve eklem ağrısı omuz bölgesindeki kemiklerde yumuşak dokularda oluşan çıkık, sinir sıkışması omuzu hareket ettiren kasların zedelenmesi sonucu oluşur ve kolları hareket ettirmeyi zorlaştıran ağrıya yol açar. Omuz eklemi yuva şeklinde olur ve kolların başındaki top gibi yuvarlak olan kemik başını yuvada tutup kolların rahat hareket etmesini sağlar.

  Omuz Eklem Ağrısı

  Omuz ve eklem ağrısının nedenleri.

  • Omuz çıkıkları. Yapılan ters hareketlerle kol kemiğinin geriye doğru bükülmesi ve omuz yuvasında dışarı çıkmasıyla meydana gelir. Ağır spor, boks, ani hareketler sebep olur ve çok acı verir şekil bozukluğu meydana gelir. Gerekeli tedavi yapılmazsa bu çıkıklar alışkanlık haline gelir ve her an çıkma tekrarlanmasına sebep olur.
  • Kireçlenmeler. Yaşlı insanlarda çok görülen ağrı, sertlik ve şişmeyle meydana çıkan rahatsızlıktır. Kol ve omuz eklemlerinin kayganlığını yitirip kemiklerin meydana çıkması ve hareket esnasında kemiklerin bir birine sürtünmesiyle kıkırdakların bozulup hasar almasıyla meydana gelir. Fizik tedavisi, ilaç ve vitamin tedavisiyle ağrılar azabilir ve kireçlenmeler azda olsa önlenebilir.
  • Omuz kırıkları. Trafik kazaları, spor sakatlanmaları ve düşme, çarpma sonunda kol kemiği veya omuz köprü kemiğinde meydana gelir.  Ameliyatla düzelir. Ameliyat da kol alçıya alınarak askıya alınır ve hareketsizleştirilmeleri. Doktorun verdiği süre sonunda alçılar çıkarılıp kol harekeleri egzersizler yaptırılır.
  • Kas yırtılması ve iltihabı. Spor ve iş kazalarında kasların zedelenmesiyle yırtılmalar ve iltihaplanmalar meydana gelir. Omuz kaslarının gevşek bir yapısı olduğundan dolayı çabuk yırtılmalara ve iltihaplanmalara neden olur. Gece uykusunu zorlaştırır ve hareketi zorlaştırır. Ameliyat sonucu iyileşmesi mümkün olur.
  • Sinir ve omuz sıkışması. Ani yapılan hareketler, oturuş pozisyonları ileri doğru fırlatma sebepleri ani kol bükülmeleri sinir sıkışmasına sebebiyet verir. Omuzda ve kollarda güçsüzlüğe ve aşırı ağrıya neden olur. Sinir sıkışması kollarda uyuşukluğa neden olur. Yapılan egzersizlerle tedavi edilir.
  ]]>
  Eklem Bacaklılar https://www.eklem.org/eklem-bacaklilar.html Wed, 05 Dec 2018 20:43:23 +0000 Eklem bacaklılar omurgasız hayvanlardır. Eklemli ayaklılar demektir. Bu hayvanların vücutları baş, göğüs ve karın olmak üzere üç bölümden meydana geliyor. Her bölge çeşitli sayıda segmentten yani parçalardan oluşuyo Eklem bacaklılar omurgasız hayvanlardır. Eklemli ayaklılar demektir. Bu hayvanların vücutları baş, göğüs ve karın olmak üzere üç bölümden meydana geliyor. Her bölge çeşitli sayıda segmentten yani parçalardan oluşuyor. Vücudun her bir parçaları esnek bir deriyle birbirine bağlıdır. Vücut yüzeyi, sert bir madde olan kitinden meydana gelen bir dış iskeletle örtülüdür. Kitin dış epiletin salgıdır ve hayvanların büyümesi için zaman zaman değiştirilerek atılır. Bacakları, kanatları, duyargası ve ağız parçaları gibi hareket edebilen çıkıntılar daima eklemli parçalardan meydana gelmiştir. Sindirim sistemi önde, ortada ve arka bağırsak olmak üzere üç bölümden oluşur ve bunların çeşitli kalınlıktaki kısımlarından meydana geliyor. Kan dolaşımı açıktır. Kan oksijen taşımayıp, besin maddeleri, artık maddeler ve hormonları taşır. Bu hayvanların dolaşım sistemi, sırtında bir yürek ve ana damardan meydana geliyor. Bazı hayvanların sırt damarından kollarda çıkar. Sinir sistemi, birbirine bağlantısı bulunan boğumlarından ibarettir. Ayrı eşeylidirler. Eklem bacaklı hayvanlar karada, havada ve suda yaşarlar. İnce derililer vücut yüzeyi ile, sudakiler solungaçla, karadakiler de borular sistemi ile solunum yaparlar. Bu hayvanların yedi yüz, bir milyon kadar türü bulunuyor.

  Eklem bacaklı hayvanlar ya da, omurgasızlar aleminde en kalabalık guruba girerler. Karada ve suda bulunan bir milyon kadar eklem bacaklı türüne rastlanmıştır. Yunan kökenli olan eklem bacaklıların başlıca üyeleri, dört bölümden oluşur. Eski çağlardan beri yeryüzünün her tarafında farklı ortamlara uyum sağlamışlardır. Eklem bacaklılar toprak ve bitkiler altına gizlenerek yaşamları kendilerini korumalarında önemli bir etkendir. Böylece çoğalmaları da oldukça hızlıdır. Ayrıca eklem bacaklıların uçma yetenekleri ve gelişmiş duyu organları düşmanlardan korunmalarına yardımcı olur.

  Eklem Bacaklılar
  Eklem bacaklılar birçok bitkinin tozlaşmasına yardımcı olarak bitkilerin sürekliliğini sağlar. Bazı eklem bacaklılar da organik maddeleri ayrıştırarak toprağın verimini arttırır. Denizde yaşayanlar ise pek çok bulaşıcı hastalığın mikrobunu taşıdıkları için diğer canlıların sağlığı açısından büyük bir tehlike oluşturur. Yani bacaklarında eklem sayısı fazla olan hayvanlara eklem bacaklı hayvanlar denilir. Eklem bacaklı hayvanlar dört gurupta incelenirler. Bunlar;

  Eklem bacaklı hayvan grupları:
  • Örümcekler (örümcek, akrep, kene),
  • Çok ayaklılar (kırkayak, çiyan ),
  • Kabuklular (ıstakoz, karides, yengeç ),
  • Böcekler (arı, kelebek, sinek, çekirge, karasinek, sivrisinek, bit, pire, tahta kurusu, hamam böceği ).
  Eklem bacaklıların özellikleri:
  • Bu hayvanların vücutlarının dışında örtü bulunur. Sert ve dayanıklı olan bu örtü, hayvanların vücuduna diklik verir ve destek sağlar.
  • Vücutlarındaki halkalar ve deri kıvrımları birbirine eklidir. Bu yapıya dış iskelet denir. 
  • Yumurta ile çoğalırlar.
  • Böcek grubundan olan eklem bacaklılar başkalaşım geçirirler. 
  • Yumurtalardan çıkan kurtçuğa larva denir.
  • Larvanın ergin hale gelinceye kadar geçirdiği uyku zamanına pupa denir. 
  • Bu pupa dönemini karasinek kabuk içinde geçirir, ipek böceğinde ise kendi salgıladığı ipekten yaptığı koza içinde geçirir.

  Böcek (palinurus vulgaris ): Renkleri kırmızı ya da kahverengi arasındadır. Vücutlarının üzerinde koyu renkler vardır. Akdeniz ve Ege Denizinde kayalıkların üzerinde çatlak ve yarıkların içinde derinliklerde yaşarlar. Ayaklarının ucunda belirgin görünen kıskaçlar yoktur. Kıskaçları ve antenlerinin arasında uzantılar vardır. Gövdelerinin değişik yerlerinde keskin dikenler bulunur ve antenleri kalındır ve boyları vücutlarından daha uzundur. Denize dalış sırasında uzun antenlerinden görünürler. Bu erişkin böcekler 8 kiloya kadar ç]]> Eklem Ağrıları https://www.eklem.org/eklem-agrilari.html Thu, 06 Dec 2018 14:58:49 +0000 Eklem ağrıları, genel olarak yaşı ilerlemiş insanlarda görülen problemlerden biridir. Bu durum her ne kadar ileri yaşlarda görülse bile kimi zaman gençlerde de rastlanabilmektedir. Aslında bu ağrıların gençlerde rastlanılanı Eklem ağrıları, genel olarak yaşı ilerlemiş insanlarda görülen problemlerden biridir. Bu durum her ne kadar ileri yaşlarda görülse bile kimi zaman gençlerde de rastlanabilmektedir. Aslında bu ağrıların gençlerde rastlanılanı, genel olarak çok büyük tedaviler gerektirmeden kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat, eklem, tıbbi olarak ta tedavisi zor bir organ olduğu için bu gibi durumlarda acilen kişinin muayene olması gerekmektedir. Aksi durumlarda bu ağrılar hızla ilerleyerek daha ciddi problemleri beraberinde getirebilir. Eklem ağrıları içerisine en çok karşılaşılan diz bölgesi ağrılarıdır. Bu bölgelerde meydana gelen ağrıların nedeni ise birden fazladır. Eklem ağrılarının çocuklarda görülme ihtimali son derece düşüktür. Çünkü çocuklar, diğer insanların yapmış olduğu gibi ağır işlerle ilgilenmezler. Fakat bazı çocuklarda oyun sırasında düşme durumlarında eklem ağrıları görülebilir. Bazen eklem ağrıları insanlarda psikolojik nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Özellikle stresli durumlarda ve aşırı üzücü olayların meydana gelmesinde eklem ağrılarının meydana geme ihtimali çok yüksektir. 

  İnsanların hareketini sağlayan eklemler, kaslardan ve farklı bağlardan oluşmuştur. Eklemleri çevreleyen kaslar sayesinde birçok zaman eklemlerin zarar görmesi engellenmiştir. İnsanların zorlu işler yaparken ya da ağır egzersizleri yaparken yaralanmaları bu şekilde engellenmektedir. Fakat bazen çok ciddi baskıların eklemlere uygulanması durumunda yaralanmalar ve eklem ağrıları kaçınılmaz olabilir. İnsan vücudunda oynar eklemler, yarı oynar eklemler ve oynamaz eklemler olmak üzere üç farklı grupta incelenmiştir. Bu eklem grupları arasında en ok ağrıya neden olan eklem grubu ise oynar eklemlerdir. Eklem ağrısı, meydana geldiği zaman genellikle şişlik durumlarını da beraberinde getirmektedir. Eklemlerde görülen şişlik ise ağrıyla birlikte kişilerde hareket kısıtlamasına neden olarak kişilerin hareketini imkansız hale getirir. Bu nedenle birçok kişi günlük işlerini yapamazken birçok kişi de eğitim hayatında sorunlar yaşar. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık merkezine giderek gerekli olan müdahaleleri yapmalısınız. Genel olarak doktorlar eklem ağrılarının ilk olarak nereden ve neden kaynaklandığını tespit ederler. Bu şekilde yapılacak tedavilerde doğru yol izlenir. 

  Eklem Ağrıları
  Eklem ağrısının nedenleri:
  • Eklemlerde meydana gelen enfeksiyonlar: İşte bu durum hem çocuklarda hem yetişkinlerde görülen bir durumdur. Vücudun herhangi bir yerinden vücuda giren enfeksiyonlar kişilerde farklı problemlere neden olur. Bunlardan biride eklem ağrılarıdır.
  • Yaralanmalar: Gerek iş hayatında gerek günlük hayatımızda insanların yavaş ve hafif bir şekilde de olsa yaralanmaları durumunda eklem ağrıları meydana gelebilmektedir. 
  • Eklemlerin aşırı zorlanması: Egzersizler her ne kadar faydalı olsa bile düzensiz ve yanlış yapılan egzersizler insan vücudunda eklem ağrıları gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlardan korunmak için egzersizlerinizi dikkatli yapmalısınız.
  • Romatizma hastalıkları: Bu durumda günümüzde her yaşta görülen ve çok şiddetli ağrılara neden olarak kimi zaman kişilerin uyumasını bile engelleyen bir hastalıktır. Direk olarak eklemleri hedef alarak hem şişliklere hem de ağrılara neden olur. 
  • Kireçlenme: Daha çok ileri yaşlarda görülen bir problemdir. Bu sorunun net bir tedavisi bulunmasa bile yapılan bazı müdahaleler sorunların azalmasını sağlamaktadır. 
  • Gut hastalığı: Tarihi oldukça eskilere dayanan bu hastalık eklemlerde iltihaplanma ve buna bağlı olarak şiddetli eklem ağrıları meydana getirmektedir. Bu hastalık daha çok sert eklemleri hedef alır.
  ]]>
  Eklem https://www.eklem.org/eklem.html Thu, 06 Dec 2018 15:19:00 +0000 Eklem, eklemlerimiz vücudumuzda iki kemik arasında  bulunarak vücudun hareket edebilmesini sağlar. Eklemler iskelet sistemimizin ve kemiklerin hareketlilik ve işlev kazanmasına yardımcı olur. Bir canlının hayatını hareket ederek g Eklem, eklemlerimiz vücudumuzda iki kemik arasında  bulunarak vücudun hareket edebilmesini sağlar. Eklemler iskelet sistemimizin ve kemiklerin hareketlilik ve işlev kazanmasına yardımcı olur. Bir canlının hayatını hareket ederek geçirebilmesi için eklemlere ihtiyacı vardır. Eklemler olmaz ise vücut hareket edemez. Bu nedenle eklemlerden biri zarar gördüğü Zaman o bölgedeki hareket kabiliyeti sıkıntıya girer ve hareket etme kısıtlanır. Eklemler yapılarına göre ve işlevlerine göre iki alt guruba ayrılır. Bu gruplar da kendi aralarında alt gruplara ayrılır. Bunları inceleyelim.

  İşlevlerine göre eklemler

  Oynar eklemler, oynar eklemler tam olarak hareket kabiliyetine sahip olan eklemlerdir. Bu eklemler kollar, bacaklar, bilekler, omuzlar gibi vücudumuzda tam hareket kabiliyetine sahip olan eklemlerdir. Bu eklemlerde iki kemik arasında bağlar ve ayrıca eklem kapsülü adı verilen bir yapı bulunur. Bu yapının içerisinde de eklem sıvısı denilen sıvı bulunur. Bu sıvı sayesinde kemikler birbirine sürtündüğü zaman bir hasar oluşmaz. Aksi takdirde aşınmalar olurdu. Oynar eklemlerde bir hasar olduğu zaman kişi vücudunun hareket kabiliyetini büyük ölçüde kaybeder. 

  Yarı oynar eklemler, hareket kabiliyeti olan fakat kapasitesi oynar olan eklemlere göre çok daha az olan eklemlerdir. Omur kemiklerimiz ve göğüs kemiklerimiz yarı oynar eklemlerden oluşur. Yarı oynar eklemler vücudu hareket ettirmekten ziyade hareket ettiği Zaman yardımcı olan eklem türüdür. Vücudun hareketi esnasında oynar eklemlere yardımcı olduğundan ikincil işleve sahip eklemlerdir. 

  Eklem
  Oynamaz eklemler, tamamen hareketsiz olan eklemlerdir. Bu eklemler birbirine bağlanan kemikler arasındaki bağları sıkıştırarak dayanıklı olmasını sağlar. Kafa tasında bulunan eklemler oynamaz eklemlerdendir.

  Yapılarına göre eklemler

  Fibröz eklemler, bu eklemler fibröz doku ile birbirine bağlanan kemiklerden oluşan eklemlerdir. Eklemlerin şekillerine göre ve birbirine tutunma özelliğine göre alt başlıklara ayrılır.

  Kartilaginöz eklemler, bu eklemlerde kemikler birbirlerine kıkırdak doku aracılığı ile bağlanırlar. Bu eklemlerin hareket kabiliyeti sınırlıdır. Yarı oynar eklemlerdendir.

  Sinoviyal eklemler, bu eklem grubu vücuttaki hareket sistemine eklem sıvısı yardımı ile katkı sağlarlar. İşlevine göre oynar eklemler grubunda incelenir.
  ]]>
  Eklemde Effüzyon https://www.eklem.org/eklemde-effuzyon.html Fri, 07 Dec 2018 09:54:38 +0000 Eklemlerde Effüzyon, Eklemlerin içerisinde yer alan sıvının aşırı derecede artması ya da toplanması durumu olan effüzyon, vücudumuzda bulunan eklemler içerisinde kan damarı bulunmadığı için eklem sıvısı ile beslenmektedi Eklemlerde Effüzyon, Eklemlerin içerisinde yer alan sıvının aşırı derecede artması ya da toplanması durumu olan effüzyon, vücudumuzda bulunan eklemler içerisinde kan damarı bulunmadığı için eklem sıvısı ile beslenmektedir. Eklemlerin içerisinde bulunan bu sıvılar eklemlerin kayganlığını sağlayarak birbirine sürmelerini engeller. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan yaralanmalar ya da bazı hastalıklar nedeniyle eklemlerde meydana gelen bozulmalar ve zedelenmeler neticesinde iltihaplanma oluşması durumu eklemlerde fazla miktarda sıvı oluşmasına neden olur. 

  Eklemlerde oluşan effüzyonların(sıvı birikimi) nedenleri nelerdir

  Enfeksiyon: Herhangi bir eklemde meydana gelen enfeksiyon çok ciddi bir sorundan kaynaklanabilir. Eklemlerde oluşan enfeksiyon eklemlerin aşırı sıvı üretmesine neden olabilmektedir.

  Kırık: Eklemlerin herhangi bir yerinde meydana gelen kırıklar eklemlerin düz şekilde olan yüzeylerini pürüzlü hale getirdiği için eklemlerin fazla miktarda sıvı üretmesine neden olabilirler. Kırıklarda oluşan ufak kemik parçaları eklem içinin zarar görmesine neden olur.

  Kıkırdak yırtılması: Eklemlerde bulunan ve kemiklerin uçlarının üzerini örten yumuşak ve pürüzsüz olan kıkırdak yapılar hareketlerin kolay olarak yapılmasına yardımcı olurlar. Bu nedenle çeşitli yaralanmalar sonucu kıkırdak yapıda oluşan yırtılmalar eklemlerin fazla miktarda sıvı üretmesine neden olur.

  Eklemde Effüzyon
  Artrit: Çoğunlukla az bir acı ile hissedilen artrit giderek artarak yumuşak eklemlerde bulunan kıkırdak yapılara zarar verir ve bu zarardan dolayı eklemler fazla miktarda sıvı üretir.

  Gut: Gut hastalıklarında oluşan fazla üretilen ürik asit kristalleri genellikle eklemlerde toplanır ve eklemlerin bu durundan dolayı tahriş olup zarar görmesine neden olur. Bu durum eklemlerin sıvı üretiminin artmasına yol açarak çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verir.

  Eklemlerde oluşan effüzyon nasıl tedavi edilir
  Eklemlerde meydana gelen aşırı sıvı toplanması veya üretiminin tedavisi genellikle fiziksel tedavi ile yapılır. Bu tedaviler hissedilen ağrı ve iltihabı azaltmak ve kaslarda meydana gelen dengesizlikleri düzeltmek için uygulanır. Effüzyon aynı zamanda elastik bandaj takılarak ve soğuk kompleks uygulanarak ta kontrol altına alınabilir. Effüzyon nedeniyle oluşan ağrılar, çeşitli germe esnetme ve kasları güçlendirme egzersizleri yapılarak da tedavi edilebilmektedir.
  ]]>
  Eklem Yapısı https://www.eklem.org/eklem-yapisi.html Fri, 07 Dec 2018 17:09:26 +0000 Eklem Yapısı, eklem vücudumuzdaki iki kemiğin birleştiği çeşitli bağlarla ve sıvıyla bağlandığı, kemiklerin hareket etmesini sağlayan yapıdır. Eklemler işlevlerine göre üçe ayrılır: Eklem Yapısı, eklem vücudumuzdaki iki kemiğin birleştiği çeşitli bağlarla ve sıvıyla bağlandığı, kemiklerin hareket etmesini sağlayan yapıdır. 

  Eklemler işlevlerine göre üçe ayrılır:
   
  Oynar Eklemler: Vücudun hareket görevini üstlenmiş olan kol ve bacak kemiklerinin hareketinden oluşur. Eklemlerin iç yüzünü ince bir zar çevreler. Bu zar içerisinde bulunan yumurta akına benzeyen bir salgı bulunmaktadır. Bu sıvı eklem uçlarının kaygan olmasını sağlamaktadır. Eklem kemiklerinin baş kısmında kıkırdaklar bulunur. Eklem sıvısı da hareket sırasında bu kıkırdakların birbirine sürterek aşınmasına engel olur. 

  Yarı Oynar Eklemler: Göğüs kafesi ve omurgalar arasında görülen eklemlere verilen isimdir. Omurgalar arasında bulunan kıkırdak diskler esneklik sağlar.

  Oynamaz Eklemler: Kalça, leğen kemiği, kafatası gibi iskelet sisteminin hareket etmeyen eklemlerine verilen isimdir. Bu eklemler arasında eklem sıvısı bulunmamaktadır.

  Yapılarına göre eklemler üçe ayrılır:

  Fibröz Eklemler: Kemikler birbirine fibröz adı verilen doku ile birbirine bağlandığı için bu adı alır. 
  Kartilaginöz Eklemler: Bu eklemde bulunan kemikler kıkırdakla birbirine bağlıdır ve hareketleri kısıtlıdır. Yani bu eklemler yarı oynar eklemlerden oluşur. 
  Eklem YapısıSinoviyal Eklemler: Bu eklemler vücudun hareketini eklem sıvısıyla sağlar.

  Eklem kıkırdaklarının bozulması ile eklem hastalığı meydana gelebilir. Buna osteoartrit adı verilir. En sık görülen eklem hastalığıdır. Bu hastalık genetik bir hastalıktır. Mesleki duruşlar, yaş, kilo da risk oluşturmaktadır. Hastalıkta kilo fazla risk taşır. Eklemlere uygulana baskı artmaktadır. Belirti olarak en sık şikayetleri ağrıdır. Bu ağrılar en çok dinlendikten sonra ve sabahları olur. Bu hastalığı tedavi eden bir ilaç bulunmamakla birlikte ağrıyı hafifletmek için ilaç kullanılmaktadır. En faydalı tedavi yöntemi fizik tedavidir. İhmal edilmeden devam edilmelidir. Hastalık daha ileri düzeyde ise cerrahi müdahale de gerekebilir. Bunlardan en önemlisi protezdir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır.
  ]]>
  Dejeneratif Eklem Hastalığı https://www.eklem.org/dejeneratif-eklem-hastaligi.html Sat, 08 Dec 2018 00:06:24 +0000 Dejeneratif Eklem Hastalığı, ya da kireçlenme, eklemlerde kıkırdak yıkımından dolayı oluşan eklem ağrılarına ve eklem tutukluğuna yol açan bir hastalık türüdür. Dejeneratif eklem hastalığı insanoğlunun bilinen en esk Dejeneratif Eklem Hastalığı, ya da kireçlenme, eklemlerde kıkırdak yıkımından dolayı oluşan eklem ağrılarına ve eklem tutukluğuna yol açan bir hastalık türüdür. Dejeneratif eklem hastalığı insanoğlunun bilinen en eski ve en yaygın hastalıklarındandır. Ayrıca tıp edebiyatında dejeneratif eklem hastalığı, Osteoartrit, artroz veya hipertrofik artrit gibi isimlerle de geçmektedir. Kıkırdak yıkımına yol açabilen birçok neden vardır. Bunlar bir eklemde yaralanma hadisesi olması, fazla kilolu olmak, eklem bölgesini destekleyen sinirlerde hasar, kaslarda zayıflık,  kalıtım ve eklem zarı hastalığıdır. Hastalık herhangi bir eklemde görülebilir fakat genellikle dizlerde, kalçalarda ve bel-kemiğinde nükseder. Aynı zamanda parmak eklemlerinde, özellikle ellerde tırnak bölgesindeki eklemlerde ve ayakta başparmak kökündeki eklemde görülür. Yaş ilerledikçe daha sık görülmekte olup kadınları ve erkekleri de etkiler. 

  Dejeneratif Eklem Hastalığının gelişimi; Hastalığın sebebi eklemde kıkırdak kaybı ve hasar oluşmasının sonucudur. Buda eklemde ağrıya yol açmaktadır. Normalde eklemlerde eklemi oluşturan her bir kemiğin ucunda, kemiği sıkıca tutan ve kemik üzerini örten tıpta Kıkırdak diye adlandırılan kemik kadar sert olmayan doku mevcuttur. Kıkırdak eklem hareketini rahat yapsın diye kaygan, yumuşak bir yüzey oluşturur ve kemikler arası yastık gibi hareket eder. Kemiklerin birbirine sürtünerek zarar görmemesine engel olur. Dejeneratif eklem hastalığında kıkırdak hasarı zaman içerisinde yavaş oluşur. Bu yapı yaş ilerledikçe değişmeye başlar. Yaşla birlikte kıkırdakların da yaşlanması söz konusudur. Fazla ve kötü kullanılan ya da hastalıklı eklemde kıkırdak daha çok zarar görmektedir. Kıkırdak hasarının oluşma süresi kişiden kişiye değişmektedir Ailesinde eklem bölgelerinde kireçlenme olan ya da önce geçirilmiş eklem yaralanması, eklem ameliyatı olan kişilerde kireçlenme daha kolay ve kısa zamanda gelişmeye başlar ve zamanla, eklem zarı kıkırdak doku hasarına bağlı iltihaplanma oluşur, bunlar, eklemde şişliğe ve kıkırdak dokusunda hasara yol açar. Kıkırdak dokusunda  bozulmalar, giderek özellik kaybına hatta  alttaki kemiğin meydana çıkmasına ve eklem yerlerin doğal şeklini kaybetmesine yol açar. Kemik uçları kalınlaşır ve eklemdeki yumuşak dokuların kemiğe bağlandığı yerde kemiksi çıkıntılar oluşur.

  Dejeneratif Eklem Hastalığı
  Kıkırdak hasarının yanında, eklemdeki zarlarının salgıladığı sıvı normal özelliğini yitirir ve sonucunda eklem hasarı ilerler. Bu eklem zarlarının salgıladığı sıvı eklemde şok emici ve kaydırıcı görevi yapar ve eklemin doğru şekilde çalışması için çok önem arz eden bir sıvıdır. Eklem sıvısı çoğunlukla normal özelliğini yitirir. Eklem sıvısı hyaline diye adlandırılan bir maddeden oluşmaktadır. Dejeneratif eklem hastalığında hyalin yeteri miktarda bulunmayabilir ve saydamlaşma değişikliği başlangıcına çevirir. Bu değişiklik eklemdeki kıkırdak doku yıkımının ve belirtilerin nedenlerinden biri olabilir.

  Bulgu ve Belirtiler; Çok kullanmaktan ya da hareketsizlikten eklem yerlerinde ağrı. Hareket kabiliyetinde azalma, egzersiz yapamama, eklemi kavrayan kaslarda zayıflama ve küçülmeler sayılabilir. 

  Tedavi Yöntemleri; Dejeneratif eklem hastalığı henüz başlangıç aşamasındaysa, doktorunuz, ağrıyan eklemlerinizi hareket ettirmeniz için egzersiz yapmanızı ve şişmanlık varsa kilo vermenizi önerecektir. Hastalığın ilerlemiş durumlarında, ağrı kesiciler ve ibuprofen, nonsteroid, antiinflamatuar gibi steroid içermeyen iltihap giderici ilaçlar kullanmanızı önerebilir. Böyle durumlarda hastanın kilo vermesi en öncelikli olandır. Daha fazla aşınmaya ve yıpranmayı önlemek için egzersizlerin çok zor olmamasına özen gösterilmeli. Mutlaka bir fizyoterapist tarafından doğru egzersizlerin neler olduğu hakkında fikir alınmalı ve  etkilenen eklemlere ağırlık  yüklememek için baston gibi yürümenize yardımcı]]> Eklem Sıvısı https://www.eklem.org/eklem-sivisi.html Sat, 08 Dec 2018 14:00:55 +0000 Eklem Sıvısı, hareket halindeki olan eklemlerin boş kalan kısımlarında mevcut olan viskoz adındaki bir sıvıdır. Ancak eklem sıvısının tıp dilindeki adı ise, "sinovyal sıvı" şeklinde bilinmektedir. Eklem sıvısı çoğunluk Eklem Sıvısı, hareket halindeki olan eklemlerin boş kalan kısımlarında mevcut olan viskoz adındaki bir sıvıdır. Ancak eklem sıvısının tıp dilindeki adı ise, "sinovyal sıvı" şeklinde bilinmektedir. Eklem sıvısı çoğunlukla sinovyal ismindeki hücreler tarafından sntezlenmesi ile hyalurinik aist ile beraber plazmanın ultrafiltratı şeklinde meydana gelerek oluşmaktadır. Plazmada mevcut olan yüksek molekülerinin ağırlıklı olarak protein haricindeki bütün içeriği sinovyal membranlar nonselektif meydana gelerek filtre olduğu için eklem sıvısının özellikle sıvı bileşenlerinin bütün konsantrasyonu aynı plazmadikiler gibi eş benzer düzeyde olmaktadır. 


  Eklem sıvısının, bileşenleri aynı kan plazmasına benzemektedir. Fakat koyuluğu ve yağlanması için temel olan madde hyaluronat ile lubricin içermektedir. Ayrıca eklem sıvısında az sayılarda monositler yani (beyaz kan hücreleri) ile lenfositler, makrofajlarda mevcut olmaktadır.Eklem sıvısında en başta hyaluronik asit ve çok çeşitli olarak mukoproteinler açısından oldukça zengin olan bir sıvıdır. Eklem sıvısı özellikle eklem yüzeyleri arasında mevcut olan kılcal aralığın dolduracak miktarda olduğu için enjektör ile çekildiği zaman yalnızca 0,5 ml oranında sinovia elde edilebilmektedir.

  Eklem Sıvısının, hem kemikler hem de eklemler arasında mevcut olan bir sıvıdır. Eklemler ve kemikler arasında bulunan eklem sıvısı ile bacaklar ve diğer oynar kemikler hiç bir şekilde acı çekmeden çok rahat olarak hareket etmesini sağlar. Hem bacaklarda hem de kollarda devamlı olarak sürtünme olayı meydana gelmektedir. Çoğunlukla bacaklarda ve kollarda ortaya çıkan bu sürtünme olayından dolayı kemiklerde yıpranmalar ve aşınmaların meydana gelmesi gerekir. Hatta meydana gelen bu aşınmalardan dolayı kişinin çok acı hissetmesi gayet doğaldır. Fakat eklem sıvısı sayesinde kişide bu acılar oluşmaz. Ayrıca eklem sıvısı eklemler arasında mevcut olduğundan dolayı kemiklerde meydana gelecek olan sürtünme olayını engellediği için eklem yüzeylerinde oluşacak tahribatı ve aşınmayı da büyük ölçüde engellemektedir. 

  Eklem Sıvısı
  Eklem Sıvısı, özellikle kemikler vücudun içerisinde bulundukları yerlere göre farklı nitelikte özelliğe sahip olmaktadır. Hatta omurgayı meydana getirmiş olan omurlar, kollardaki kemikler, bacaklardaki kemikler, hem el hem de ayaklardaki kemikler devamlı hareket halinde olduğu için birbirlerinin üzerinde devamlı olarak hareket etmektedir. Bu kemikler devamlı olarak hareket halinde olmasından dolayı ayrıca destek alınacak sisteme de ihtiyaç duymaktadır. Vücutta en fazla ses çıkaran noktalar sürtünmeden kaynaklanan eklem yerleridir. Genellikle bu tarz eklem yerlerinde genel olarak iki kemiğin birleşmiş olduğu noktalarda bağlantı kapsülleri mevcut olmaktadır. Bu kapsülün içeriğinde ise, kemiklerin kolaylıkla sürtünmeden hareket etmesini sağlayan yumuşatan ve yağlayan eklem sıvısı bulunmaktadır. Ayrıca bu eklem sıvısının içermiş olduğu oksijen, karbondioksit ve nitrojen gazları da mevcut olmaktadır.
  ]]> Dirsek Eklemi https://www.eklem.org/dirsek-eklemi.html Sun, 09 Dec 2018 02:49:03 +0000 Dirsek Eklemi, Dirsek eklemi, kolumuzda yer alan humerus kemiğinin kollarda yer alan bulma ve radius kemikleri ile birleştiği noktadır. Dirsek eklemleri kollarımızın ön kısmını açıp kapatma durumlarında ve rotasyonel hareketleri Dirsek Eklemi, Dirsek eklemi, kolumuzda yer alan humerus kemiğinin kollarda yer alan bulma ve radius kemikleri ile birleştiği noktadır. Dirsek eklemleri kollarımızın ön kısmını açıp kapatma durumlarında ve rotasyonel hareketlerinde rol oynar. Dirsek eklemleri aynı zamanda el bileklerinin kavrama, yakalama ve boşlukta bırakma gibi birtakım hareketlerini yapmasına yardımcı olur. 

  Dirsek eklemi rahatsızlıklarının nedenleri nelerdir
  • Ağır yük taşımak
  • El bileği ve dirseği zorlamak
  • Örgü örmek 
  • Tornavida çevirmek 
  • Tenis ve golf gibi el bileğini zorlayıcı sporlar yapmak 
  • Dirsek eklemi üzerinde oluşan bazı kazalar dirsek eklemini rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.
  Dirsek eklemleri rahatsızlıkları kimlerde görülür
  • Raket sporları ile  uğraşan kişilerde
  • El bileğini zorlayıcı hareketler yapılması gereken meslek guruplarında dirsek eklemi rahatsızlıkları daha sık görülebilmektedir.
  Dirsek Eklemi
  En sık görülen dirsek eklemleri rahatsızlıkları nelerdir
  • Sinir sıkışmaları
  • Eklemlerde oluşan kırıklar
  • Tenisçi dirseği
  • Golfçü dirseği
  • Artritler
  • Bursit
  Dirsek eklemi rahatsızlıklarının teşhis ve tedavisi nasıl yapılır
  Dirsek eklemi rahatsızlıklarının tedavisinde öncelikle rahatsızlıkların başlama nedeni kişinin mesleği değerlendirilir ve MR ve EMG gibi görüntüleme yöntemleri ile rahatsızlığın nedeni bulunarak ona göre tedavi yöntemi uygulanır.
  ]]>